Cvičení - Cyklistický trénink - Bezpečnost

Vytvořeno: 9.4.2020

Základní informace:

Pokud jezdíte na kole, tak je to pravděpodobně proto, abyste dělala něco pro své zdraví. Přeci jen je snadnější nasednout na kolo a rozjet se, než obout běžecké boty a rozběhnout se. Jestliže ale na jednu stranu chcete dělat něco pro zlepšení své kondice, tak byste na druhou stranu neměla zvyšovat riziko, že se vám při tom něco nemilého přihodí. Cyklisté jsou jako účastníci silničního provozu velmi ohrožení. Čehož je důkazem statistika, která říká, že jich každý rok na silnicích přibližně 40 zemře. Bohužel se domnívám, že si za to většinou mohou sami. Jako řidič automobilu denně potkávám cyklisty jedoucí bez přilby. Velmi často rovněž potkávám cyklisty jedoucí v tmavém oblečení a bez jakéhokoli osvětlení. Takže se ani moc nedivím, že za svojí hloupost občas některý cyklista zaplatí cenu nejvyšší.

Každý cyklista by se tedy měl snažit, aby byl co nejlépe vidět a kdyby i přesto, ho nějaký řidič přehlédl, tak aby byl co nejlépe chráněný. Samozřejmě, že vždy bude nějaké riziko, že se něco stane. To bychom na kolo nesměli sednout vůbec. Naším cílem, by ale mělo být, udržet ho na co nejnižší míře, a ne ho ještě zvyšovat lehkomyslností, že se nám nic nemůže stát. Souhrn níže uvedených tipů, by měl při jejich dodržování, zvýšit pravděpodobnost, že se z tréninku vrátíte živá a zdravá.

První, co byste měla udělat, je naučit se dokonale ovládnout a znát vaše kolo. Naučte se co nejrychleji zastavit, sundat nohy z pedálů, objet překážku, popřípadě ji přeskočit atp. Je dobré, když víte, za jak dlouho dokážete zastavit a jak se vaše kolo chová v krizových situacích.

Nikdy nesedejte na kolo pod vlivem alkoholu, drog a léků snižujících pozornost. Nejen, že by v takovém případě váš trénink nestál za nic. Navíc byste zbytečně přetěžovala srdce a tím, že byste měla zpomalené reakce, tak byste zvyšovala riziko nehody. Předpokládám, že by to nikoho, kdo sportuje, nenapadlo, ale aby byl tento výpis úplný, tak to zde uvést musím.

Plánujte si trasy tak, aby pokud možno vedly po málo frekventovaných komunikacích anebo alespoň jezděte v hodinách, kdy je malý provoz. Leckdy může být bezpečnější jet po okresce, kde občas potkáte nějaké auto než po přeplněné cyklostezce, kde se neustále musíte někomu vyhýbat.

Vždy by měl být někdo, kdo bude vědět, kudy pojedete a kdy plánujete návrat. Aby vás v nejhorším případě mohl začít hledat. Proto byste vždy měla jezdit s nabitým mobilním telefonem. Klidně ho mějte ztlumený, tak vás nikdo nebude rušit. Ale když budete potřebovat, tak si budete moct přivolat pomoc.

V žádném případě nejezděte bez cyklistické přilby. Vždy ji mějte správně nasazenou, seřízenou a zapnutou. Noste cyklistické brýle a rukavice.

Netelefonujte za jízdy a ani nekuřte. Obojí je dost riskantní, protože to odvádí vaší pozornost od dění na silnici, což v kombinaci s řízením jednou rukou je velmi nebezpečné.

Nejezděte se sluchátky v uších. Jestliže při běhu je to nebezpečné, tak při jízdě na kole je to přímo idiotské. Musíte slyšet to, co se kolem vás děje. Pokud budete mít ucpané uši, tak si zezadu přijíždějícího vozidla všimnete, až když bude vedle vás, a to už může být pozdě. Pokud potřebujete při jízdě na kole poslouchat hudbu, tak si pořiďte sluchátka, která využívají technologii Bone conduction, např. AfterShokz. S nimi budete moct poslouchat hudbu a zároveň slyšet i to, co se kolem vás děje.

Vždy dodržujte dopravní předpisy. Nejezděte po chodníku. Přes přechody pro chodce kolo převádějte. Dodržujte bezpečnou vzdálenost od vozidla jedoucího před vámi. Nepodjíždějte vozidlo, které bliká doprava. Než odbočíte, podívejte se za sebe, jestli něco nejede a ukazujte nataženou paží, že chcete změnit směr jízdy. To platí zvláště při odbočování doleva.

Mějte na kole odrazky. Vpředu bílou, vzadu červenou a nezapomeňte na odrazky do výpletu. Velmi dobře jsou viditelné reflexní plastové tyčinky, které se nacvakávají na dráty.

Nevyjíždějte bez světel. Nemůžete vědět, jestli se někde nezdržíte a nebudete se vracet za tmy. Vpředu mějte dostatečně výkonnou svítilnu, která nejen svítí, ale má i blikací režim. Ten používejte vždy během dne, když jedete po komunikacích, kde jezdí i auta. Za snížené viditelnosti pak sviťte. Vzadu mějte červené světlo nebo výkonnou blikačku. Tu používejte nejen za tmy, ale i za deště, mlhy a sněžení a v ideálním případě i ve dne.

Dejte si na kolo zvonek. V dnešní době je všude spoustu lidí, které budete objíždět, předjíždět a vyhýbat se jim. Zvonek je tím nejjednodušším způsobem, jak o sobě můžete dát vědět. Nebojte se ho používat. Zvoňte včas. I chodec potřebuje čas na reakci.

Snažte se nosit oblečení v jasných a pestrých barvách opatřených reflexními prvky. Čím dříve vás řidič vozidla uvidí, tím více času bude mít na reakci.

Pokud jedete za mokra, dávejte si velký pozor při přejíždění kolejí a poklopů kanálů. Nebezpečně kloužou. Stejně tak jsou zákeřné přechody pro chodce, a v podstatě jakékoli vodorovné značení na vozovce. Nebezpečně kluzká je i mokrá tráva nebo spadané mokré listí. To nemluvím o mokrých kořenech a kamenech. V parném létě je pak nebezpečný rozteklý asfalt, po kterém vám to uklouzne jako na ledu.

A nakonec, buďte obezřetná. To že jedete po hlavní silnici, neznamená, že si vás přijíždějící vozidlo z vedlejší silnice musí všimnout. Lepší 100x zbytečně zpomalit než jednou narazit v plné rychlosti do auta. Když jedete autem, tak si všímejte cyklistů. Jak se chovají, jak jsou nebo nejsou vidět. Snažte se vyvarovat stejných chyb.

Důležité informace:

 • V podstatě vše co je uvedeno výše.
 • Přesto, že by se mohlo zdát zbytečné, psát níže uvedené věci, tak si myslím, že to zbytečné není. Jsou to totiž nejčastější nešvary, které jako řidič automobilu u cyklistů vidím.
 • Na kole se po silnici jezdí vpravo.
 • Pro cyklisty platí stejná pravidla silničního provozu jako pro motoristy.
 • Cyklisté s výjimkou dětí do 10 let, nesmějí jezdit po chodníku.
 • Pokud se chce cyklista dostat na druhou stranu silnici přes přechod pro chodce, musí sesednout z kola a kolo vést.
 • Na přejezdu pro cyklisty ani na přechodu pro chodce nemá cyklista přednost.
 • V případě jakýchkoli nejasností mě kontaktujte.
 • Vojta

  © 2004-2021 Vojta Palek
  Design by Vojta Palek