Výživa - Super potravina Spirulina

Vytvořeno: 18.04.2021

Základní informace:

Spirulina, latinsky Arthrospira platensis, je sladkovodní modrozelená sinice, vyskytující se ve sladké alkalické vodě v tropických a subtropických oblastech. Spirulina se pěstuje v Japonsku pro výrobu vitamínových tablet. Je dostupná rovněž ve formě prášku.

Spirulina se řadí mezi super potraviny zejména pro svůj vysoký obsah bílkovin, 50-70%. Dále obsahuje beta karoten, chlorofyl a fykocyanin. Velké množství aminokyselin: leucin, alanin, arginin, valin, isoleucin, threonin, lysin, glycin, serin, tyrosin, prolin, methionin, tryptofan, histidin a cystein. Velké množství vitamínů: E, C, B6, B12, D6, niacin, riboflavin, thiamin, biotin, kyselinu pantothenovou a kyselinu listovou. A minerály: K, F, Ca, Mg, Fe, Mn, Zn, I, a Cu.

Co vlastně tento zázrak při pravidelném užívání dělá? Pomáhá proti únavě. Posiluje imunitní systém. Reguluje hladinu krevního cukru a napomáhá při snižování hmotnosti. Snižuje hladinu cholesterolu a triglyceridů. Stimuluje tvorbu krve a krevních buněk v kostní dřeni. Podporuje činnost střev, potlačuje nežádoucí bakterie ve střevech a pomáhá vytvářet ideální podmínky pro příznivé bakterie. Podporuje metabolismus a trávení. Působí detoxikačně. Regeneruje játra a čistí ledviny. Působí na zdraví srdce a mozku. Pozitivně působí na nervový systém. Podporuje opravu poškozených buněk DNA. Snižuje překyselení organismu. Pomáhá v boji s infekcemi. Snižuje alergické reakce. Má protirakovinné účinky. Snižuje nepříznivé účinky radioterapie a chemoterapie.

Jako doporučené množství se udává 2-8g spiruliny denně. Nicméně na toto množství je potřeba se dostávat postupně, aby si organismus na její užívání mohl zvyknout. Užívá se půl hodiny před jídlem a je potřeba ji zapít, větším množstvím vody.

Důležité informace:

  • Spirulinu užívejte půl hodiny před jídlem.
  • Spirulinu důkladně zapijte. Po požití vždy vypijte sklenici vody.
  • Postupně zvyšujte dávkování, až se dostanete na doporučenou denní dávku.
  • Určitě je vhodnější spirulinu konzumovat spíše ráno a přes den. Když byste ji jedla večer, tak byste mohla mít problém usnout.
  • V případě jakýchkoli nejasností mě kontaktujte.
  • Vojta

    © 2004-2021 Vojta Palek
    Design by Vojta Palek