Masérské a tělovýchovné služby

Domu Logo

Výživa - Edgar

Mobil Email Adresa

Vytvořeno: 23.4.2021
Aktualizováno: 30.6.2022

Základní informace:

Edgar, jinak také zvaný inteligentní power drink, je směs 4 různých druhů cukrů, které by vám měly umožnit podávat sportovní výkon po dobu až 5 hodin. Kromě dodávání energie by Edgar měl prodlužovat výdrž a urychlovat regeneraci. Je tomu ale skutečně tak? Lákavé reklamě, kterou jsem opakovaně vídal v běžeckém časopise Run, jsem odolával poměrně dlouhou dobu. Nakonec jsem se rozhodl zjistit o Edgaru více, a nakonec ho i sám na sobě vyzkoušet.

Edgar byl vyvinutý a je vyráběný v České republice. Je založený na principu postupného uvolňování energie z různých zdrojů. Takže dodává energii na začátku, v průběhu i na konci výkonu. Hlavní látky, které obsahuje jsou: glukóza, sacharóza, maltodextrin, isomaltulóza, MCT tuky, citrulin malát, syrovátkový protein, BCAA, Glutamin a Beta alanin. Glukóza a sacharóza slouží jako okamžité zdroje energie. Maltodextrin dodává energii postupně. Isomaltulóza optimalizuje výkonnost. MCT tuky podporují uvolňování tuků z podkoží. Citrulin malát zlepšuje využití kyslíku a napomáhá odstraňování kyseliny mléčné ze svalu. Syrovátkový protein podporuje růst a regeneraci svalů a prodlužuje dobu uvolňování glukózy do krve. BCAA chrání svaly při zátěži a příznivě ovlivňují regeneraci. Navíc je tělo umí využívat jako přímý zdroj energie. Glutamin reguluje tvorbu glykogenu v játrech. Beta alanin oddaluje únavu. K tomu všemu Edgar neobsahuje kofein, barviva, lepek a sladidla. A neobsahuje dopingové látky.

Edgar se míchá do vody. Na jednu odměrku, která pojme 25g směsi se dává 50-100ml vody. Množství odměrek závisí na hmotnosti sportovce. Při 50-70kg 3 odměrky. Při 70-90kg 4 odměrky. Při 90-105kg 5 odměrek. Při více jak 105kg 6 odměrek. Při extrémní zátěži výrobce doporučuje přidat u každé hmotností kategorie 2 odměrky navíc. Koktejl se pak má popíjet 60-90 minut před výkonem. Při extrémní délce výkonu se doporučuje od druhé hodiny pokračovat v popíjení Edgara v ředění 1 odměrka na 0,5 litru vody. Asi není třeba dodávat, že je určený pro všechny vytrvalostní sportovce.

Edgar se dodává v několika velikostech 100g, 600g a 1500g, v opakovatelně uzavíratelných sáčcích. Z příchutí si můžete vybrat pomeranč, mango, čokoládu, borůvku a meruňku. Energetická hodnota na 100g je 408kcal.

V průběhu druhého běžeckého roku jsem při dlouhých bězích používal různé zdroje energie: ionťák, gely, tyčinky a tablety. Na začátku třetího běžeckého roku, jsem se rozhodl, že otestuji Edgara a tak jsem vše ostatní dal prozatím stranou. Při míchání jsem se držel doporučení výrobce, tedy 5 odměrek na 500ml vody. Nápoj jsem začal popíjet přibližně 90 minut před plánovaným startem a dopíjel jsem ho zhruba 30 minut před vyběhnutím. Na cestu jsem si pak sebou bral jen čistou vodu. Postupně jsem prodlužoval vzdálenost a zkoušel, jak dlouho dokážu běžet bez dalšího doplňování energie. Při aktivitě trvající do 4 hodin, to nebyl problém. Jakmile jsem ale překročil tuto hranici a začal 5 hodinu, tak jsem cítil značný úbytek energie. Proto jsem si příště do vody v hydrovaku přidal tři odměrky navíc a začal s jejich popíjením od začátku aktivity. Dostal jsem se tak až téměř k 5 hodinám. Na delším času jsem zatím neměl možnost účinnost Edgara vyzkoušet.

To, jak dlouho dokážete fungovat na jednu dávku Edgara záleží na vás. Protože intenzita provozované aktivity a vaše kondice ovlivňuje to, jestli jako zdroj energie využíváte primárně cukry nebo tuky. Já jsem se při dosavadním testování snažil vždy držet do 75%maxTF a jak jsem již psal, tak jsem se bez nutnosti doplňování další energie, dostal při této intenzitě běhu, až téměř na 5 hodin. Což je docela dobré.

Od listopadu do dubna, jsem Edgara použil celkem 22x a to výhradně při dlouhých pomalých bězích. V tomto období jsem ho používal při rozsahu teplot od -5°C do 13,9°C. S tím, že průměrná teplota byla 2,5°C. Celkem 9x byla pod bodem mrazu a pouze 3x vystoupala nad 10°C. Jako první příchuť jsem si vybral pomeranč. Jako další jsem pak vyzkoušel mango. Chuťově se jedná o velmi dobře připravený nápoj. Žádný přeslazený koktejl, který vám přilepí jazyk k patru. I jeho chuť je docela dobrá. Výrobce sice uvádí, že výrobek nedráždí žaludek, mě se ale občas, cca 5x, stalo, že jsem měl po vypití, během první hodiny běhu tak nějak divně v žaludku. Občas jsem kvůli tomu musel nakonec i vyhledat nějaký keřík. Zatím se mi nepodařilo zjistit proč se tak stalo. Před během se stravuji stále stejně a i Edgara připravuji stejným způsobem. Mezi lehkou snídaní a dobou kdy jsem začínal nápoj pít, tak většinou uplynuly 2 hodiny. Tedy dostatečně dlouhá doba. Takže nevím. Snad by na to mohla mít vliv strava z předchozího dne, kterou jsem nestrávil anebo prostě jen jiné rozpoložení organismu. Proto je důležité abyste si Edgara vyzkoušela nejprve v tréninku, a ne až při důležitém závodě. Mohla byste totiž zjistit, že vám nesedne a místo abyste běžela směrem k cíli, tak byste kličkovala a hledala jeden klidný koutek za druhým.

Jak jsem již psal, Edgara jsem zatím celkem bez problémů používal spíše při relativně nízkých teplotách. Otázka je, jak se s ním trávení vypořádá až teploty budou dosahovat letních hodnot a dále pak až intenzita zátěže nebude lehká jako při pomalém dlouhém běhu, ale intenzivní. Protože jsem zatím s Edgarem spokojený, otestuji ho i v průběhu blížících se závodů a pokud vše bude v pořádku, tak i v průběhu hlavního cíle letošní sezóny, Třeboňského maratónu.

O tom jak to dopadlo, se zde dočtete koncem října.

Důležité informace:

  • Před použitím Edgara v závodu, ho důkladně vyzkoušejte během tréninku.
  • Nekombinujte Edgara s klasickým jídlem. zhoršuje se tím jeho vstřebatelnost.
  • Při míchání nešetřete vodou. Vyvarujete se tak případných zažívacích obtíží.
  • Přečtěte si i tyto další informace.
  • V případě jakýchkoli nejasností mě kontaktujte.
  • Váš masér Vojta

    © 2004-2024 Vojta Palek
    Design by Vojta Palek