Masérské a tělovýchovné služby

Domu Logo

Cvičení - Testy - Čelovka Fenix HL26R

Mobil Email Adresa

Vytvořeno: 10.9.2020
Aktualizováno: 30.6.2022

Základní informace:

Protože je tu opět doba temna, alespoň z pohledu běžce, který vybíhá v brzkých ranních hodinách, kdy je ještě nebe plné hvězd, rozhodl jsem se podělit o své dvouleté zkušenosti se světly, které používám.

Prvním z nich je čelovka, která je pro běh ze všech možných svítidel nejvhodnější. Je jedno, zda běháte ve městě nebo v přírodě, protože pokud běháte za tmy, tak musíte vidět, kam došlapujete a rovněž musíte být viditelná pro ostatní účastníky provozu. Tak jako u každého výrobku je cenové rozpětí čelovek velké. Čelovku můžete pořídit doslova za pár korun v nějakém obchoďáku nebo za několik tisíc v běžecké speciálce. Oběma těmto variantám jsem se chtěl vyhnout. Od čelovky jsem chtěl, aby měla výkon minimálně 100lm, výdrž alespoň 5 hodin, nebyla moc těžká, měla odolnost vůči dešti a byla nabíjecí. Začal jsem procházet nabídky všech výrobců, o kterých se píše na běžeckých fórech a nakonec jsem skončil u čínské značky Fenix. Osobně se snažím spíše vyhýbat výrobkům made in China, ale když jsem se doslechl o značce Fenix, což je čínská značka, která vyrábí v Číně, tak jsem potlačil svoji zaujatost a předsudky a začal hledat recenze jejich výrobků. Překvapilo mě, že všechny recenze byly pozitivní, a tak jsem se začal prokousávat jejich širokou nabídkou a hledal tu čelovku, která by se nejvíce blížila mým požadavkům. Většina jejich čelovek se pohybuje okolo 1.500Kč. Nejvíce mě svými parametry, funkcemi a vzhledem zaujala čelovka HL26R. Takže jsem si ji objednal.

Čelovka je vyrobena z plastu, pouze „vnitřnosti” jsou z hliníku, čímž je snížena její hmotnost na minimum, váží pouhých 86g a její rozměry jsou 6,5x4,4x3,7cm. Čelovka by měla vydržet pád z 1m a být voděodolná a prachotěsná dle IP66. Součástí balení je nastavitelný popruh s reflexními pruhy a standardní dobíjecí kabel USB/micro USB. Čelovka má celkem tři ledky. Hlavní ledka, která se nachází uprostřed, má čtyři stupně výkonu: 450lm/1,5h, 130lm/6h, 70lm/12h a 30lm/25h. Maximální dosvit je 100m. Doplňkové ledky, které se nacházejí po stranách, mají tři stupně výkonu: 40lm/13h, 4lm/100h a SOS režim 40lm/26h. Pod ledkami se nachází čtyři malé modré diody, které slouží k indikaci stavu nabití. Na spodní straně čelovky je nabíjecí micro USB zásuvka, překrytá gumovou krytkou. Volba režimu se provádí dvěma tlačítky umístěnými na horní straně čelovky. Krátkým stisknutím levého tlačítka zjistíte stav nabití baterie. Čtyři rozsvícené diody znamenají nabití na více než 80%. Tři 60-80%. Dvě 40-60%. Jedna 20-40%. A pokud jedna dioda bliká, tak je baterie nabitá na méně než 20%. Při nabíjení se tyto diody postupně rozsvěcují, a když už všechny svítí, tak je čelovka nabitá. Nabití čelovky, která byla nabitá na méně než 20%, by mělo dle výrobce trvat přibližně 3 hodiny. Během nabíjení lze zapnout pouze hlavní ledku na nejnižší výkon, tedy 30lm. Čelovku lze kdykoli dobíjet, protože její akumulátor netrpí paměťovým efektem. Pokud levé tlačítko podržíte stisknuté déle než 0,5s, tak se rozsvítí doplňkové ledky. Krátkým stisknutím levého tlačítka pak přepínáte mezi jednotlivými režimy pro doplňkové ledky. Doplňkové ledky vypnete, když levé tlačítko podržíte stisknuté déle než 0,5s. Pokud pravé tlačítko podržíte stisknuté déle než 0,5s, tak se rozsvítí hlavní ledka. Krátkým stisknutím pravého tlačítka pak přepínáte mezi jednotlivými režimy pro hlavní ledku. Nejsilnější režim 450lm, se aktivuje stisknutím pravého tlačítka po dobu 1,2s a tento režim se z důvodu ochrany proti přehřátí, po uplynutí 1 minuty sám deaktivuje anebo ho krátkým stisknutím pravého tlačítka můžete ukončit. Bohužel, než se rozsvítí hlavní ledka při výkonu 450lm, tak čelovka zhruba na 0,7s zhasne. Což je dost nepříjemné a nepraktické. Hlavní ledku vypnete podržením pravého tlačítka déle než 0,5s. Čelovka má paměť a po zapnutí se nastaví na posledním nastaveném výkonu. Pokud chcete přejít z osvětlení z doplňkových ledek na hlavní a naopak, tak není potřeba čelovku vypínat. Stačí krátce stisknout, buď, levé nebo pravé tlačítko, podle toho, do kterého režimu, chcete čelovku přepnout. Hlavní a doplňkové ledky nelze zapnout najednou. Pokud během používání klesne hodnota stavu nabití pod 20%, tak se automaticky sníží výkon čelovky a začne blikat modrá dioda stavu nabití. Tlačítka jsou chráněná krytem proti nechtěnému zapnutí během přepravy čelovky v zavazadle. Čelovku lze naklápět v sedmi krocích v rozsahu 60° a můžete si tím nastavit, jak blízko anebo daleko před vás má svítit.

Čelovku používám třikrát týdně na hodinový běh. Měl jsem obavy z toho, jak bude při běhu sedět na hlavě, jestli nebude padat. Kupodivu čelovka se ani nehne. Nezáleží na tom, jestli mám čelovku přímo na čele, na čepici nebo přes kapuci větrovky, vždy zůstává na stejném místě. Zpravidla používám čelovku nastavenou na výkon 130lm a většinou ji mám naklopenou na třetí krok. Při tomto naklonění a výkonu svítí čelovka asi tak 3-5m přede mě, kuželem světla o průměru cca 1,5m. Zbytek zorného pole je osvícen slabším, odhadem 50lm, ale přijatelným světlem. 130lm je naprosto dostatečný výkon pro běh v terénu (lesní a polní cesty a pěšiny), umožňující bez problémů vidět kořeny, větve a kameny, bez toho aniž by se člověk musel nějak zvlášť soustředit na to, co má pod nohami. Okolní zbytkové světlo, které svítí zhruba v úhlu 100°, zase stačí pro základní orientaci a identifikaci okolních předmětů. Oči lesních zvířat v něm září na několik desítek metrů. Nastavení sklonu lze snadno změnit a hlava čelovky vždy drží tak jak si ji nastavím. Nevidím velký rozdíl mezi 130lm a 450lm, alespoň ne v otevřeném prostoru, kde se s čelovkou většinou pohybuji, prostě se mi nezdá, že bych při 450lm viděl lépe. Když, ale při výkonu 450lm, čelovku namířím více do dálky, tak je rozdíl obrovský. Pokud snížím výkon ze 130lm na 70lm, tak je to znát a už se musím soustředit na to, kam došlapuji. Ale na chůzi známým terénem postačí i 70lm. A těch 30lm je dobrých, tak akorát na pomalou chůzi, na čtení z mapy anebo do stanu, kdy po zavěšení čelovky pod strop, může posloužit jako dobré stropní svítidlo. Přesto k tomuto účelu se mi zdá vhodnější použít postranní ledky, které mají rozptýlenější světlo.

Zajímalo mě, jak to bude s výdrží baterie pro výkon 130lm, který by měl být 6 hodin. Což je ale hodnota, která byla naměřena při teplotě okolo 18°C. Nabil jsem tedy baterii na plnou kapacitu a pustil jsem se do testu. 1. den: teplota: 2,8°C, doba svícení: 61 minut, stav nabití po tréninku: 3 modré ledky. 2. den: teplota: 3,3°C, doba svícení: 60 minut, stav nabití po tréninku: 3 modré ledky. 3. den: teplota: 0°C, doba svícení: 70 minut, stav nabití po tréninku: 2 modré ledky. 4. den: teplota: -6,7°C, doba svícení: 61 minut, stav nabití po tréninku: 2 modré ledky. 5. den: teplota: -7,8°C, doba svícení: 61 minut, stav nabití po tréninku: 1 modrá ledka, blikající. Celkem tedy čelovka na jedno nabití svítila při výkonu 130lm 5 hodin 13 minut, při průměrné teplotě -1,7°C, což znamená o 13% méně, než uvádí výrobce při 18°C. Takže je potřeba počítat s tím, že jak klesá venkovní teplota, tak klesá i výdrž baterie.

Čelovku nabíjím zpravidla 1x týdně, vždy po posledním běhu v týdnu, abych ji měl připravenou na následující týden. V tu dobu, cca po 3 hodinách svícení, ukazuje stav nabití mezi 40-60%. Plné dobití v tomto stavu nabití z elektrické sítě trvá 1 hodinu a 40 minut. Několikrát jsem ji použil v dešti i při teplotách okolo -10°C a vždy fungovala bez problémů. Čelovku mám dva roky a na běh ji používám od začátku září do konce dubna. Plastové tělo zatím nenese žádné známky poškození a gumový popruh drží, jak má. Popruh lze snadno z těla čelovky sejmout a na stránkách prodejce se dá koupit nový za pár korun. Pro čelovku se dá najít spousta dalšího využití. Třeba když v noci píchnete a měníte kolo. Nebo když podceníte stmívání a nestihnete za světla postavit stan. Nebo když měníte vypínač na chodbě bez oken. Nebo když vypnou proud a nenajdete žádnou svíčku atd. Jediné co bych čelovce Fenix HL26R vytkl, je absence zadního červeného světla, díky kterému by běžec byl viditelný i pro zezadu přijíždějící vozidla. Dálkový běžci, běhající trasy delší než 5 hodin, budou mít problém s nemožností vyměnit akumulátor a budou se muset poohlédnout po jiné čelovce. Já jsem s čelovkou Fenix HL26R po všech stránkách naprosto spokojený.

Důležité informace:

  • Vždy po té co doběhnete, zkontrolujte stav nabití čelovky.
  • Vždy před tím než vyběhnete, zkontrolujte stav nabití čelovky.
  • V případě jakýchkoli nejasností mě kontaktujte.
  • Váš masér Vojta

    Čelovka Fenix HL26R

    © 2004-2023 Vojta Palek
    Design by Vojta Palek