Cvičení - Testy - Garmin Forerunner 35
Vytvořeno: 18.10.2020
Aktualizováno: 30.6.2022
Základní informace: Když se podíváte na zápěstí účastníků jakéhokoli běžeckého závodu, tak téměř u každého uvidíte hodinky, přesněji řečeno sporttester, tedy zařízení, které nejen, že umí odměřovat čas, ale umí rovněž měřit, jak rychle se pohybujete, jaký máte tep, kolik kilometrů máte již za sebou atd. Přesto, že jsem dlouhých čtyřicet let žádné hodinky nenosil a nepotřeboval jsem je, tak když jsem začal s běžeckým tréninkem, tak jsem s koupí jejich sportovní verze dlouho neotálel. Po více jak dvou letech jejich používání si myslím, že to bylo dobré rozhodnutí. Jednou z nejrozšířenějších značek, která sporttestery vyrábí, je celosvětově známá firma Garmin. Někdo ji může znát spíše jako výrobce navigací, což je druhá část jejího portfolia. Značek, které podobné výrobky dělají, je celá řada, např.: Suunto, Polar, Niceboy… Mě byl nejznámější Garmin a tak jsem se snažil najít to, co by mě vyhovovalo v jeho nabídce. Modely sporttesterů Garmin, určených běžcům začínají na ceně 2.890Kč řadou Vivosport, následuje řada Forerunner od 3.490Kč, dále pak řada Vivoactive od 5.890Kč, řada Instinkt od 5.890Kč, řada Legacy za 9.999Kč a nakonec řada Fenix v cenovém rozpětí od 9.999Kč až po 23.990Kč. Tyto uvedené ceny jsou doporučené ceny firmou Garmin. Na stránkách jiných prodejců, jak již bývá zvykem, jsou ceny o něco nižší. Hlavní požadavek, který jsem na sporttester měl, bylo, aby umožňoval kromě měření času, vzdálenosti, tempa a tepů, rovněž nastavení intervalů a alarmů na překročení tepů. Pochopitelně jsem do něj nechtěl investovat moc peněz, protože jsem netušil, jestli mě třeba po měsíci běhání nezačnou bolet kolena nebo kotníky a nebudu muset pověsit běžecké boty a s nimi i sporttester na hřebík. Nakonec jsem si vybral z řady Forerunner, model s označením 35. Tento model měl vše, co jsem chtěl a k tomu i GPS a to navíc, pro mě za přijatelnou cenu. Vyráběl se ve čtyřech barevných provedeních, černá, bílá, modrá a zelená. Z nichž jsem si vybral univerzální černou. A co uváděl výrobce?Citlivý přijímač satelitního systému GPS
Vestavěný optický snímač srdečního tepu
Bluetooth propojení s mobilním telefonem a automatická synchronizace s Garmin Connect
Smart notifikace, ovládání hudby, LiveTracking
Celodenní záznam aktivity (kroky, kalorie, intenzivní minuty) + upozorňování na neaktivitu
Celodenní monitoring srdečního tepu, monitoring spánku
Vibrační upozornění a alarmy
Samostatné profily aktivit (běh, běh uvnitř, kolo, chůze, kardio)
Možnost spárování s externími snímači pomocí ANT+
Výdrž baterie až 13 hodin (GPS) resp. až 9 dní
Voděodolné provedení (5 ATM)
Velmi nízká hmotnost: jen 37g
4 barevná provedení
Cena: 3.490Kč
Garmin Forerunner 35 je lehký a pohodlný, takže je vhodný pro nepřetržité nošení. Jediný důvod, proč ho sundávám, je tedy pouze kvůli nabíjení anebo stažení dat do počítače. Pokud budete data stahovat přes telefon, tak to zvládnete bezdrátově pomocí Bluetooth. Černobílý nedotykový LCD displej, je dostatečně velký (23x23mm) a čitelný za všech světelných podmínek. Ovládání zajišťují 4 po stranách umístěná tlačítka. Ta jsou pohodlně ovladatelná i v rukavicích. Na spodní straně je umístěno čidlo snímání tepu ze zápěstí. Pásek je z měkkého plastu a je určený pro docela velký rozsah velikosti zápěstí. Forerunner 35 ovládá 19 jazyků včetně češtiny. Před prvním použitím musíte do sporttesteru zadat Vaše data: hmotnost, výšku, pohlaví a rok narození. Čas a datum se vždy nastavují automaticky po nalezení družice GPS. Stejně tak se nemusíte starat o nastavení při změně letního nebo zimního času, opět vše proběhne samo. Na základní obrazovce se zobrazuje čas, datum a stav baterie. Na dalších obrazovkách, které se přepínají ve stále stejném pořadí po stisknutí pravého dolního tlačítka, se zobrazuje tepová frekvence a průměrná klidová tepová frekvence, oznámení z telefonu (SMS a příchozí hovory), počet ujitých kroků a kilometrů za den, počet spálených kalorií, počet minut aktivit za týden, poslední aktivita a počasí (pouze s připojeným telefonem). Ovládání a pohyb v menu je celkem jednoduché a snadno zapamatovatelné. Vývojářům by se dalo vytknout, že pohyb v menu je možný pouze jedním směrem. Takže pokud přejedete položku, kterou jste hledala, což se mi stává docela často, musíte projet celý seznam znovu.
Ve sporttesteru je nainstalováno celkem pět profilů aktivit: kardio, chůze, běh venku, běh uvnitř a kolo. U každé aktivity je možné nastavit zobrazování různých dat a je možné si vytvořit až čtyři různé zobrazení displeje, na kterých můžete kombinovat až 11 hodnot (např.: čas, vzdálenost, rychlost, kalorie, tep, zóna tepu atd.) Na jednom displeji mohou být zobrazeny maximálně tři hodnoty, ale může jich být i méně. U každé aktivity je možné mít nastavené rozdílné alarmy. Zde je možné nastavit si hlídání tepové frekvence, vzdálenosti, času nebo spálených kalorií anebo jejich různé kombinace. Nastavení zobrazování dat na displeji a alarmů, je nutné provést předtím, než spustíte aktivitu. Jakmile ji spustíte, již nelze žádná z těchto nastavení až do ukončení aktivity změnit. Když budete sporttester používat v nějaké oblasti poprvé, je potřeba počítat s tím, že mu někdy chvíli trvá, než najde družice a zjistí Vaši polohu. Ideální je, když není zastíněný výhled na oblohu např. vysokými budovami nebo stromy. V opačném případě to trvá o chvíli déle. Nic méně na poprvé se mi hodinky většinou zhruba do 1 minuty „najdou”. Při opakovaném spouštění aktivity v dané lokalitě je to pak již otázka do 10s.
Pokud dojde v průběhu aktivity k dosažení nebo překročení nastavené hranice alarmu, sporttester pípne, zavibruje, následně se podsvítí displej a na něm se cca na 5s zobrazí, co se stalo, např.: že byla dosažena nastavená vzdálenost, nebo že byla překročená hranice tepové frekvence atd. Aktivitu lze kdykoli pozastavit, uložit anebo zrušit. Bohužel není možné pokračovat v již jednou uložené aktivitě. Třeba když jedete na kole, někde se zastavíte na svačinu a pak pokračujete dále. Aktivitu je sice možné pozastavit, ale jen na 10 minut. Po uplynutí této doby se na displeji zobrazí, že za 30s bude aktivita uložena. Pokud si toho nevšimnete, což je docela snadné, aktivita se sama uloží a již není možné navázat tam, kde jste skončila. Když aktivitu ukončíte, tak pokud jste dosáhla lepšího času na daných vzdálenostech, tak se Vám zobrazí, že máte nový rekord, ten se následně uloží mezi ostatní rekordy. Jinak se Vám dále zobrazí: jak dlouho aktivita trvala, kolik kilometrů, jakým tempem/rychlostí, kolik kalorií bylo spáleno, jaká byla tepová frekvence, v jaké zóně probíhala a jakou kadencí. Navíc pokud máte nastavený alarm na vzdálenost např. po 1km, tak ještě uvidíte, jak dlouho trval každý 1km. Následně lze aktivitu zobrazit z historie, kam se ale uloží pouze 7 aktivit, což je dle mého názoru největší slabina tohoto modelu. Osmá aktivita následně přepíše aktivitu první atd.
Sporttester se nabíjí pomocí speciálního kabelu, který je součástí balení, kde na jedné straně je klasické USB a na straně druhé je takový zvláštní klip. Nabíjet lze jak přes adaptér ze zásuvky, tak i napřímo z počítače. Nabíjení netrvá nijak zvlášť dlouho. Zcela vybitý sporttester se nabije za 2 hodiny. Stejný kabel se používá pro přenos dat do počítače. Proto, abyste mohla nahrávat data ze sporttesteru do počítače, si musíte nejprve stáhnout aplikaci Garmin Express, do níž si následně toto zařízení přidáte. Poté se dostanete do tréninkového programu Garmin Connect, který rozšíří možnosti vašeho sporttesteru. Já ani zdaleka nevyužívám všechno, co tento program umožňuje. Pro mě je nejzajímavější zobrazení zdolané trasy na mapě, spolu s grafickým zobrazením výškového profilu, tepové frekvence a rychlosti/tempa. Dále pak čas strávený v jednotlivých zónách a podrobný rozbor jednotlivých kilometrů (v jakém tempu, při jakých tepech, s jakým převýšením atd.). Obdobná verze tohoto programu existuje i pro mobilní telefony, kde přenos dat probíhá přes Bluetooth.
Garmin Forerunner 35 je možné spárovat s externími bezdrátovými čidly, které rozšíří další možnosti tohoto modelu. Já pravidelně používám tři. Snímač tepové frekvence HRM, snímač kadence šlapání a snímač kadence běhu SDM4.
Snímač kadence běhu SDM4, je malé čidlo, které se připevní na tkaničky bot a zpřesňuje data, která při běhu ukazuje displej, v místech se slabším signálem, třeba v lese. Pokud běžíte bez tohoto čidla v otevřené krajině, tak jsou data při stejném tempu běhu konstantní. Když ale zaběhnete pod vzrostlé stromy, tak se tempo na displeji začne výrazně zpomalovat, a to i přesto, že běžíte stále stejně rychle. Snímač kadence běhu tento problém neodstraní zcela, ale přesto je zobrazovaná hodnota přesnější.
Snímač kadence šlapání je rovněž malé čidlo, které se připevňuje na kliku, a díky němu víte, jaké máte otáčky. Můžete se pak snadno držet v optimu 80-95 otáček za minutu.
Snímač tepové frekvence je trochu větší než předchozí čidla. Připíná se na popruh, který se zapíná přes hrudník hned pod prsa. Měření tohoto čidla by mělo být přesnější, než měření tepu pomocí optického čidla na zápěstí. Největší přínos tohoto čidla ale je, že nemusíte mít sporttester na ruce. Třeba když jedete na kole a máte sporttester připnutý na řídítkách anebo když je velká zima a máte sporttester připnutý přes rukáv. Z uvedených třech čidel, je to také jediné, se kterým mám problém. První hodinu funguje normálně, potom ale přestane přenášet data. Bohužel když je na začátku aktivity tento snímač připojený, tak nefunguje snímač tepu na zápěstí, a to i když hrudní snímač přestane dodávat data. Zatím jsem nepřišel na to, čím to je. V návodu se sice píše, že by se přes toto čidlo nemělo nosit oblečení z umělých vláken, ale pouze bavlněné (což už samo o sobě je zvláštní, protože sportovní oblečení se z bavlny moc často nevyrábí), nic méně i když jsem jel s rozepnutým dresem, tak po hodině čidlo opět vypadlo. Nepomohla ani výměna baterie, pro jistotu jsem jich zkusil několik. Bohužel po výměně baterie, jsem už snímač tepové frekvence nerozběhl vůbec, takže jsem si musel koupit nový. U něj jsem se s tímto problémem zatím nesetkal.
Garmin Forerunner 35 mám a dennodenně používám více jak dva roky. Zde jsou shrnuty vady na kráse, se kterými jsem se dosud setkal. V zimě, když jsem nosil Garmina připnutého přes rukáv, tak zřejmě docházelo k nadměrnému zatěžování řemínku. V místě uchycení řemínku k tělu sporttesteru se začal pomalu odlepovat od destičky, přes kterou je přišroubovaný, až jsem byl nucen ho vyměnit za nový (549Kč). Ze starého řemínku jsem si udělal prodlužovák, díky kterému nyní mohu bez problémů nosit sporttester i přes rukáv. Následně prasklo poutko, do kterého se zasunuje konec řemínku. Pokud ho do něj nezasunete, tak se totiž může stát, že o něj zavadíte a shodíte sporttester z ruky. Poutko jsem vyměnil za nové (65Kč). Tento model je dle výrobce vodotěsný a vhodný i k plavání, přesto se mi ho podařilo „utopit”. Komické na tom je, že se mi to podařilo nikoli během plavání, nýbrž při běhu. Sporttester nosím denně a občas se stane, že o něj sem tam někde zavadím. Sklíčko se mi sice nepodařilo rozbít, dokonce ani poškrábat, ale pravděpodobně se po několikátém nárazu mírně uvolnilo a vodotěsnost byla ztracena. Mělo mě varovat, že při poklepání na sklíčko, byl slyšet dutý zvuk. Když jsem potom již dvě hodiny běžel v silném dešti, najednou přestal ukazovat displej a nebylo možné ho jakkoli ovládat. Potom co sporttester trochu vyschnul, tak se choval velmi divně (bez přestání vibroval, různě se samy od sebe přepínaly obrazovky, poslední data byla z paměti ztracena). Až po dvou dnech začal zase fungovat normálně. To jsem ale již měl doma nový sporttester. Protože jsem byl s modelem Forerunner 35 jinak naprosto spokojený, pořídil jsem si ho znovu. Ten starý jsem si nechal jako rezervní do suchého počasí. Když jsem kupoval v září 2018 první sporttester, tak jsem platil 3.700Kč. Za stejný model jsem pak v červnu 2020 zaplatil 2.990Kč. Díval jsem se i na další, pokročilejší modely, které umějí přehrávat hudbu a se kterými lze platit, jenomže se mi vůbec nelíbila jejich cena. Navíc když nevím, jakou bude mít baterie životnost, tak jsem nakonec zvolil nejekonomičtější řešení. Tento model určitě není dokonalý, ale co se týče poměru cena/vybavení/kvalita, tak je to pro běžeckého, popřípadě cyklistického začátečníka, dobrá volba.
Poslední dobou se můžete na různých místech dočíst, abyste při běhu nepřetržitě nepoužívala technické vymoženosti a běžela jen tak podle vašeho pocitu. Bez neustálého sledování displeje a přizpůsobování se jeho příkazům. Upřímně řečeno, nedovedu si představit, že bych začínal bez sporttesteru. Nevím, jak bych hlídal tempo, překročení tepů, měřil vzdálenost anebo čas. Zkrátka a dobře jsem přesvědčený, že pro začátečníka je to nenahraditelný pomocník. Umím si ale představit, že pokročilý běžec, který má dostatečnou kondici a velmi dobře zná své tělo, může bez problémů vyběhnout bez sporttesteru a běžet jen tak na pocit. Stejně tak jako ještě před pár lety běhali všichni. Jenomže ti neměli jinou možnost, protože sporttestery neexistovaly... V dnešní době ale tu možnost máme, a tak si myslím, že by byla škoda ji nevyužít, protože tím můžeme víc získat než ztratit.
Na závěr jsem vybral tři největší přednosti a tři největší vady tohoto modelu, alespoň z mého pohledu.
+ k provozu není potřeba mobilní telefon
+ spousta funkcí za nízkou cenu
+ propracovaný Garmin Connect
- paměť pouze na 7 aktivit
- nelze pokračovat v ukončené aktivitě
- krátká životnost
Prakticky přesně po roce tento druhý sporttester přestal také fungovat. Z ničeho nic byl vybitý. Když jsem ho zapnul, tak se po zapnutí nejprve zobrazil nápis výrobce. Posléze se zobrazila obrazovka, na které se ukazuje vyhledávání signálu GPS pro nastavení času. Ten se ale nenačetl, a to i přesto, že jsem byl v místě, kde se předtím signál bez problémů načítal. Následně se sporttester buď vypnul anebo se mě zeptal, jestli ho chci vypnout anebo ne. Pokud jsem dal ne, tak jsem se dostal dál, ale když jsem dal spustit aktivitu, tak se opět nenačetl signál GPS. Navíc nebylo možné z dané obrazovky vyskočit pomocí levého spodního tlačítka. Zkoušel jsem to několikrát, ale neúspěšně. Posléze se na obrazovce zobrazovaly již jen nějaká technická data a jediné co bylo možné udělat, bylo sporttester vypnout. Protože byl sporttester stále ještě b záruce, rozhodl jsem se ho reklamovat. Mezitím jsem používal původní model, se kterým se ale musím vyhýbat vlhkému prostředí. Zároveň jsem se také začal poohlížet po jiném, snad spolehlivějším, modelu.
Důležité informace:
V případě jakýchkoli nejasností mě kontaktujte.
Váš masér Vojta
Aktualizováno: 30.6.2022
Základní informace: Když se podíváte na zápěstí účastníků jakéhokoli běžeckého závodu, tak téměř u každého uvidíte hodinky, přesněji řečeno sporttester, tedy zařízení, které nejen, že umí odměřovat čas, ale umí rovněž měřit, jak rychle se pohybujete, jaký máte tep, kolik kilometrů máte již za sebou atd. Přesto, že jsem dlouhých čtyřicet let žádné hodinky nenosil a nepotřeboval jsem je, tak když jsem začal s běžeckým tréninkem, tak jsem s koupí jejich sportovní verze dlouho neotálel. Po více jak dvou letech jejich používání si myslím, že to bylo dobré rozhodnutí. Jednou z nejrozšířenějších značek, která sporttestery vyrábí, je celosvětově známá firma Garmin. Někdo ji může znát spíše jako výrobce navigací, což je druhá část jejího portfolia. Značek, které podobné výrobky dělají, je celá řada, např.: Suunto, Polar, Niceboy… Mě byl nejznámější Garmin a tak jsem se snažil najít to, co by mě vyhovovalo v jeho nabídce. Modely sporttesterů Garmin, určených běžcům začínají na ceně 2.890Kč řadou Vivosport, následuje řada Forerunner od 3.490Kč, dále pak řada Vivoactive od 5.890Kč, řada Instinkt od 5.890Kč, řada Legacy za 9.999Kč a nakonec řada Fenix v cenovém rozpětí od 9.999Kč až po 23.990Kč. Tyto uvedené ceny jsou doporučené ceny firmou Garmin. Na stránkách jiných prodejců, jak již bývá zvykem, jsou ceny o něco nižší. Hlavní požadavek, který jsem na sporttester měl, bylo, aby umožňoval kromě měření času, vzdálenosti, tempa a tepů, rovněž nastavení intervalů a alarmů na překročení tepů. Pochopitelně jsem do něj nechtěl investovat moc peněz, protože jsem netušil, jestli mě třeba po měsíci běhání nezačnou bolet kolena nebo kotníky a nebudu muset pověsit běžecké boty a s nimi i sporttester na hřebík. Nakonec jsem si vybral z řady Forerunner, model s označením 35. Tento model měl vše, co jsem chtěl a k tomu i GPS a to navíc, pro mě za přijatelnou cenu. Vyráběl se ve čtyřech barevných provedeních, černá, bílá, modrá a zelená. Z nichž jsem si vybral univerzální černou. A co uváděl výrobce?
© 2004-2024 Vojta PalekDesign by Vojta Palek