Výživa - Kdy jíst?

Základní informace:

V minulém článku jsem upozorňoval na to, že je nutné nepřejídat se. Na to navazuje další text. Abyste se nepřejídali, tak musíte jíst častěji. Nejlépe 6x denně. Neznamená to ale, že máte sníst 6 klasických obědů. Jen je důležité mít zajištěný pravidelný příjem potravy. Pokud namítnete, že na to nemáte čas, tak si sami odpovězte na otázku: Co je důležitější než Vaše zdraví? Snad jen zdraví Vašich blízkých, ale i tak, abyste se o ně mohli starat, tak musíte být zdraví především Vy sami.

Denní příjem byste měli rozdělit do 3 stejných částí, z nichž ty hlavní budou snídaně, oběd, večeře. Ke každé z těchto částí pak přidejte svačinu a máte rozdělení denního příjmu na 6 částí. Zajistíte si tím tak příjem každé 3 hodiny, což je naprosto dostatečné a svým způsobem i nezbytné. Pokud totiž nebudete jíst pravidelně a třeba jen jednou denně, tak už je úplně jedno co jíte, protože tělo stejně vše přemění na tuk. Když tělo nemá zajištěný pravidelný příjem, tak si začne ukládat na horší časy a neukládá do ničeho jiného než do tuku. Další pravidlo proto kdy jíst, je, nejíst dříve než hodinu po probuzení. Přibližně hodinu trvá, našemu trávicími traktu než začne správně fungovat. Z toho plyne, že cokoli sníte během první hodiny po probuzení, to zůstane ležet v žaludku, až do té doby než se rozjede naplno. Podobné pravidlo platí o posledním jídle. Když jdete spát, tak by večeře už měla být strávená. Poslední velké jídlo, tedy večeři, byste neměli jíst déle než 4 hodiny před spánkem. Pokud se tak stane a půjdete spát s plným žaludkem, tak nejenže se sníží kvalita spánku, ale hlavně veškerá nestrávená potrava zůstane ležet v žaludku až do rána. Což pochopitelně není nic zdravého. Samozřejmě, že po večeři následuje malá svačina v podobě něčeho lehkého, to proto, abyste nezačali hladovět a přeměňovat vše na tuk.

Pokud cvičíte, což předpokládám, jinak byste asi nebyli na těchto stránkách, tak poslední jídlo před cvičením zařaďte nejdéle asi 3 hodiny před tréninkem. Svačina opět nevadí. Když půjdete cvičit najezení, tak krev, která by za normálních okolností byla v žaludku a podílela se na zpracování potravy, se přemístí do svalů a jídlo, které zůstane ležet v žaludku, Vám v lepším případě způsobí těžko od žaludku a v horším případě nevolnost. Najíst se hodinu po tréninku už nevyvolá žádný problém. Během cvičení snad jíst nebudete.

Dopoledne byste měli spíše konzumovat potraviny obsahující sacharidy, večer pak potraviny s převahou bílkovin. Zeleninu můžete konzumovat v průběhu celého dne.

Důležité informace:

  • Jezte pravidelně menší množství kvalitních potravin.
  • Nejezte hned po probuzení, před cvičením a ani před spaním.
  • V případě jakýchkoli nejasností mě kontaktujte.
  • Vojta

    © 2004 Vojta Palek
    Design by Vojta Palek