Cvičení - Inspirace - Legendy

Vytvořeno: 16.3.2021

Na této stránce bych rád představil velikány českého sportu. Spíše, než kompletní životopisy zde naleznete informace, proč se zde uvedení sportovci staly legendami.

Emil Zátopek

Emil Zátopek 19.9.1922 – 21.11.2000, byl a je bezpochyby největší legenda nejen české, ale i světové atletiky. V průběhu své závodní kariéry celkem stanovil 18 světových rekordů, 61 československých rekordů a třikrát se zúčastnil olympijských her, v Londýně 1948, v Helsinkách 1952 a v Melbourne 1956. Dohromady získal 5 olympijských medailí, z toho 4 zlaté. Jedna ze soch před olympijským muzeem v Lausanne, ztvárňuje právě našeho atleta. Emil Zátopek jako první člověk na světě dokázal zaběhnout 10km trať pod 29 minut a 20km trať do 1 hodiny. V roce 2013, byl časopisem Runner´s world, vyhlášen nejlepším běžcem všech dob.

Nejvíce proslul na olympijských hrách v Helsinkách. Přenesme se v čase, abychom zjistili, co se onehdy stalo. Je neděle 20. července 1952. Emil startuje jako favorit v běhu na 10km. O 29 minut a 17 sekund později vítězí a stanovuje nový olympijský rekord. Ve čtvrtek 24. července startuje Emil v běhu na 5km, v tomto závodě již není jednoznačným favoritem. Přesto je za 14 minut a 6 sekund první v cíli a pořadatelé musí opět přepsat historické tabulky, protože je to opět nejrychlejší čas v historii her. Následující neděli, 27. července končí XV. letní olympijské hry. Poslední disciplínou je maratón, který předtím Emil nikdy v životě neběžel. Přesto do závodu nastoupí jako outsider. O 2 hodiny 23 minut a 3 sekundy později, protíná za ohlušujícího povzbuzování všech fanoušků cílovou pásku. Další olympijský rekord. Nikdo předtím ani potom nezískal na olympijských hrách 3 zlaté medaile, ve 3 tak odlišných vytrvalostních disciplínách, navíc všechny 3 v novém olympijském rekordu. A tím, jak jsou dnešní běžci specializovaní na jednotlivé vzdálenosti, se dá předpokládat, že se to nikomu ani nepodaří.

Emil Zátopek podle všeho neměl žádný zvláštní talent, ani nebyl nějak výjimečně geneticky vybavený a předurčený pro vytrvalostní běh. Za své úspěchy vděčil pouze a jen své neuvěřitelně silné vůli překonávat bolest a chuti tvrdě trénovat. Neměl trenéra, a tak si svůj tréninkový plán sestavoval sám a rozhodně se nešetřil. Dokonce si psal i tréninkový deník, což bylo na tu dobu neobvyklé. Svými metodami se netajil. Když chtěl jiný atlet vědět, jak trénuje, tak mu trpělivě odpovídal na jeho dotazy. O svém tréninku přemýšlel a nebál se v něm experimentovat. Pravděpodobně byl první, kdo v takové míře zařazoval do tréninku intervalové běhy a stal se tak inspirací pro mnoho dalších běžců. Jeho současníci se shodují na tom, že kdyby trénovali tak jako on, tak by to nevydrželi. Dnešní atleti by na tom asi nebyli lépe. Jeho výsledky jsou o to hodnotnější, že jich dosáhl jako amatérský sportovec, nikoli jako placený profesionál.

Mezi ostatními sportovci byl velmi oblíbený pro svou přátelskou povahu. Úspěchy, kterých dosáhl, mu v žádném případě nestouply do hlavy. S každým si rád popovídal. Byl skromný, pilný, učenlivý. Měl neobvykle silný smysl pro fair play. Rád povzbudil své soupeře, když jim v průběhu závodu docházely síly. Při závodech netaktizoval, ale běhal srdcem. Za to ho milovali fanoušci na všech stadionech, kde závodil. Stal se legendou jen krátce potom, co začala jeho kariéra. Byl známý svojí pohostinností a štědrostí, a to jak ke známým lidem, tak i k naprosto cizím.

Přesto, že všechny jeho rekordy byly postupem času překonány, tak jeho zlatý hattrick z 5km, 10km a maratónu zatím nikdo nedokázal zopakovat. Dále nám zůstala spousta Zátopkových rčení, které zná většina lidí. Někteří možná ani nevědí, kdo je jejich autorem, přesto je používají. Jsou to např.:

„Když nemůžeš, tak přidej.”
„Vůle se zvyšuje s každým úkolem, který člověk zvládne.”
„Pánové, dnes trochu umřeme.”
„Chceš-li si něco užít, běž 100m. Chceš-li něco zažít, běž maratón.”
„Je to hranice bolesti a utrpení, která dělí chlapce od mužů.”
„Nebylo mi dáno běžet a usmívat se zároveň.”
„Nohy mě bolely až za krkem.”
„Sportovec nemůže utíkat s penězi v kapsách. Musí běžet s nadějí v srdci a se sny v hlavě.”
„Velké je vítězství, ale větší je přátelství nás všech.”
„Lépe být poražen v čestném boji než vyhrát boj nečestný.”

Přesto, že je to již téměř sedmdesát let, co se z Emila Zátopka stala legenda atletiky, tak na něj lidé stále nezapomněli. Každý červenec SC MARATHON PLZEŇ pravidelně organizuje Zátopkův zlatý týden, tedy závody na všech 3 distancích. V roce 2020 byl natočen celovečerní hraný film Davida Ondříčka Zátopek. A jen za posledních pět let u nás vyšlo pět knih o Emilu Zátopkovi. V roce 2016 v nakladatelství Argo, kniha Jana Nováka Zátopek. V roce 2016 v nakladatelství HarperCollins UK, kniha Ricka Broadbenta Vytrvalost - Pozoruhodný život a doba Emila Zátopka. V roce 2016 v nakladatelství XYZ, kniha Richarda Kozohorského Zatracenej Zátopek. V roce 2017 v nakladatelství Mladá fronta, kniha Richarda Askwitha Dnes trochu umřeme - Vzestup a pád Emila Zátopka. A v roce 2019 v nakladatelství Universum, kniha Pavla Kosatíka Emil Běžec. A nakonec v roce 2017 populární skupina Mirai nazpívala hit „Když nemůžeš, tak přidej”, ve kterém se objeví i Emil Zátopek. To znamená jediné, i po těch letech lidé mají zájem o tohoto legendárního sportovce a mají ho rádi. A to je moc dobře.

Vojta

© 2004-2021 Vojta Palek
Design by Vojta Palek