Cvičení - Cyklistický trénink - Nastavení kola

Vytvořeno: 7.4.2020

Základní informace:

Když si přivezete domů nové kolo, tak, než vyrazíte na první vyjížďku, si ho musíte správně nastavit. V podstatě jde hlavně o nastavení správné výšky sedla, popřípadě umístění sedla v předozadní ose. Jestliže budete mít sedlo špatně nastavené, nebude se vám jezdit dobře, a navíc budete riskovat zranění. Když budete mít sedlo příliš nízko, tak budete mít moc pokrčená kolena, která tím budou nadměrně zatěžovaná, a navíc vás budou zbytečně moc bolet stehenní svaly. Když sedlo budete mít příliš vysoko, tak se naopak budete vrtět ze strany na stranu. Budete mít problém dosáhnout na pedály a tím pádem budete mít tendenci kolena propínat. Takže je budete opět přetěžovat. Sice jinak než při nízkém sedle, ale líbit se jim to rovněž nebude. Budou vás bolet podkolenní vazy. Jak si tedy nastavit správnou výšku sedla? Nejprve se oblečte do cyklistických kalhot a bot, ve kterých budete jezdit. Sedněte si na kolo, ideálně vedle zdi, abyste se mohla přidržovat. Přetočte pedály tak, aby jeden z nich byl co nejníže. Na tento pedál položte patu. Koleno této nohy by mělo být velmi mírně pokrčené, v žádném případě by nemělo být propnuté. Pokud tomu tak je, tak máte výšku sedla správně nastavenou. V opačném případě slezte z kola, uvolněte rychloupínací objímku a posuňte sedlovou trubku podle potřeby výš nebo níž. Potom rychloupínací objímku uzavřete a proveďte znovu kontrolu výšky sedla. Dejte si pozor, abyste v sedle seděla rovně, tedy abyste se nenakláněla za nohou, co je níže.

Další, co musíte zkontrolovat, popřípadě nastavit je předozadní umístění sedla. Tím se opět vyhnete pozdějším problémům s koleny. Stejně tak jako při nastavování výšky sedla i nyní budete muset mít na sobě cyklistické kalhoty a boty. Sedněte si do sedla, pokud máte nášlapné pedály, tak je zacvakněte. Pokud máte klasické pedály, tak se snažte, aby nejširší část chodidla byla nad osou pedálu. Následně srovnejte pedály tak, aby oba byly ve stejné výšce. Když teď vezmete olovnici (70cm dlouhá silnější nit nebo slabší provázek s přivázaným šroubkem, hřebíkem nebo jakýmkoli jiným závažím) a přiložíte ji pod čéšku (kost pod kolenem) přední nohy, tak by při správném nastavení měla procházet osou pedálu. Pokud tomu tak není, posuňte sedlo vpřed, jestliže je olovnice za osou pedálu anebo vzad, jestliže je olovnice před osou pedálu. Sedlo lze posunout po povolení šroubů pod sedlem.

Při nastavování sedla v předozadním směru si dejte pozor, abyste nezměnila sklon sedla. To by v ideálním případě mělo být vodorovně. Což si můžete ověřit pomocí vodováhy anebo jen od oka. Pokud byste měla sedlo příliš nakloněné dopředu, tak byste z něj sjížděla a přetěžovala byste zápěstí, které by neslo větší zátěž, než je nutné. Jestliže byste měla sedlo nastavené se sklonem dozadu, tak byste z něj rovněž sjížděla. Tentokrát byste ale přetěžovala předloktí, protože byste se musela držet řídítek větší silou, a navíc se k nim přitahovat.

Rovněž si zkontrolujte umístění brzdových páček a páček přehazovačky a přesmykače. Sedněte si na kolo a uchopte řídítka, tak jako byste jela. Nyní zkuste zmáčknout brzdové páčky. Potom obě páčky přehazovačky a nakonec přesmykače. Na všechny tyto páčky byste měla dosáhnout bez nutnosti přendávání rukou. Obzvláště důležité je to v případě brzdových páček. Jedině s páčkami umístěnými v dosahu vašich prstů, budete moct bezpečně jezdit, přehazovat a brzdit. S každou páčkou lze hýbat po uvolnění jednoho šroubu.

Poslední věc, co si můžete nastavit je umístění řídítek. Nicméně bych vám doporučil měnit nastavení řídítek až potom, co budete mít za sebou několik jízd a zjistíte, že vám současné nastavení opravdu nevyhovuje. Tentokrát totiž nebude stačit povolit nějaký šroub, ale budete si muset koupit jiný díl, který vyměníte. Jedná se o představec, díl, který se nachází mezi hlavovou trubkou a řídítky. Představec může mít různé tvary a velikosti a tím určuje jak daleko, popřípadě vysoko jsou řídítka. Aby vám šel nový představec namontovat, musíte si objednat takový, který je určený pro vaše kolo. Musí se tedy shodovat nejen průměr řídítek, ale i vidlice. Dále musíte vědět, jestli chce mít řídítka blíž, to, když se moc natahujete nebo dál, to, když sedíte moc rovně. V prvním případě potřebujete kratší představec, ve druhém delší. Vyrábějí se i stavitelné představce, které vám umožní dostat řídítka výš. Samotná výměna představce je jednoduchá. Stačí povolit několik šroubů, sundat řídítka a představec z hlavové trubky. Nasadit představec nový, nasadit řídítka a utáhnout pár šroubů, a je to. Správně umístěná řídítka vás ochrání před bolestí zad. V případě, že máte řídítka moc daleko, hrozí bolesti krční páteře. V případě, že je máte moc blízko, hrozí bolesti bederní části zad. Při výměně představce si dejte pozor, aby řídítka byla upevněná v jejich polovině a byste je měla rovně.

Důležité informace:

  • Správné nastavení kola neslouží pouze k efektivnějšímu tréninku, ale hlavně vás chrání před zraněním.
  • Při nesprávně zvolené velikosti rámu, může být obtížné, někdy i nemožné kolo správně nastavit.
  • Pokud si nejste jistá s nastavením kola pro vaši výšku, nechte si ho nastavit přímo v prodejně.
  • V případě jakýchkoli nejasností mě kontaktujte.
  • Vojta

    © 2004-2021 Vojta Palek
    Design by Vojta Palek