Masérské a tělovýchovné služby

Domu Logo

Cvičení - Cyklistický trénink - Opravy kola

Mobil Email Adresa

Vytvořeno: 11.4.2020
Aktualizováno: 30.6.2022

Základní informace:

Na kole je toho opravdu hodně, co by se mohlo rozbít. Protože ale u většiny věcí je velmi málo pravděpodobné, že se to stane, a i kdyby se to stalo, tak to stejně nedokážete opravit, tak nemá smysl se tím zabývat. Přesto jsou dvě věci, které se vám mohou přihodit a které jsou opravitelné, ať jste kdekoli. Tedy za předpokladu, že k tomu máte potřebné věci a znalosti. Určitě byste potřebné vybavení měla vozit s sebou, a to i když nebudou vědět, jak ho použít. Vždy se určitě najde nějaký muž, který vám ochotně pomůže, ale bez nářadí toho moc nezmůže.

Pravděpodobně nejčastější závada, kterou budete muset opravovat je defekt. Není to žádná tragédie ani neřešitelný problém. Musíte sebou ale mít: duši, popřípadě lepení, montpáky, hustilku a ideálně i tlakoměr. To vše se pohodlně vejde do podsedlové brašny. Defekt se dá odstranit dvěma způsoby. Buď ho zalepit anebo vyměnit celou duši za novou a píchlou opravit, až po návratu domů. Vyměnit duši je určitě rychlejší než ji lepit, ale na druhou stranu duše zabírá podstatně více místa. Nehledě na to, že i když máte s sebou náhradní duši, je lepší sebou vést i lepení. To pro případ, že by se vám podařilo píchnout obě kola, což se může také stát. A jak tedy na defekt? V první řadě jděte z cesty, ze silnice, na nějaké bezpečné místo, kde nehrozí, že vás srazí nějaký jiný cyklista nebo účastník silničního provozu. Potom povolte rychloupínák a vyndejte kolo z vidlice. Zasuňte jednu montážní páku mezi ráfek a plášť a zajistěte ji o drát. Vezměte druhou montážní páku a s její pomocí opatrně jeďte po celém obvodu ráfku, až přetáhnete celou jednu stranu pláště přes ráfek. Vyjměte poškozenou duši z ráfku a zkontrolujte plášť, zda v něm není zapíchnutý hřebík, trn, střep atp., který defekt způsobil. Než do ráfku vložíte novou duši, trochu ji nafoukněte, aby se vám lépe vkládala. Novou duši začněte vkládat u ventilku. Potom začněte nasazovat plášť do ráfku. Rovněž začněte u ventilku. Na posledním kousku si budete muset pomoct montpákami. Potom nafoukněte pneumatiku na potřebný tlak. Vsaďte ji do vidlice a utáhněte rychloupínák. Nakonec vyzkoušejte funkčnost brzdy. Pokud se rozhodnete duši zalepit na místě, tak po vyndání duše z kola musíte nejprve najít místo defektu. Nafoukněte duši a poslouchejte, kde uchází vzduch. Pokud je poblíž rybník, potok nebo louže, tak duši postupně ponořujte a sledujte, odkud ucházejí bublinky. Posléze místo úniku a jeho okolí trochu zdrsněte smirkovým papírem, aby záplata lépe přilnula. Potom na toto místo naneste lepidlo a rozetřete ho tak, aby pokrývalo o něco větší plochu, než bude záplata a nechte ho cca 2 minuty zaschnout. Po zaschnutí lepidla sundejte ze záplaty ochranný papír, přiložte ji středem na místo defektu a chvíli ji pevně přidržte. Potom opatrně sundejte horní krycí fólii a nakonec křídou, prachem z cesty, nebo hlínou zamažte přebytečné lepidlo, aby se vám duše nepřilepila na plášť. Před vkládáním zalepené duše do pláště ji ještě zkuste nafouknout, abyste zjistila, zda se oprava zdařila.

Druhá věc, která vás může potkat je, že vám praskne řetěz. Což na první pohled může vypadat beznadějně, ale i tato situace je snadno řešitelná. Tedy za předpokladu, že sebou máte nýtovačku na řetěz. Je to takový malý přípravek, kterým můžete rozpojovat a spojovat jednotlivé články řetězu. Stojí pár korun a do brašničky s lepením a náhradní duší se vejde. Takže není důvod ho sebou nevozit. Jak tedy znovu spojit přetržený řetěz? Pomalu otáčejte trnem nýtovačky a vytlačte čep, tak aby nevypadl, ale zůstal držet v článku řetězu. Odstraňte vadný článek řetězu. Potom nasaďte řetěz a pomocí drátu nebo silné kancelářské sponky ho zajistěte, aby nespadl, a vy jste měla volné ruce. Potom pomocí nýtovačky spojte řetěz. Dejte si pozor, aby čep byl stejně zarovnaný na obou stranách. Pokud by spojené místo bylo příliš tuhé, budete ho muset rozhýbat. Jestliže jste již někdy dávala na kolo nový řetěz, tak jste ho pravděpodobně zkracovala na správnou délku. Nejrozumnější, co jste mohla udělat s přebytečnými články řetězu je, že jste si je přibalila do brašničky s nářadím. Protože v případě, že vám praskne řetěz, tak do něj pouze vložíte nový článek a zachováte tak správnou délku řetězu. Jestliže budete jezdit pravidelně, tak řetěz budete měnit několikrát do roka, protože bude již opotřebený. Takže spojování a rozpojování řetězu budete mít dostatečně nacvičené. Určitě má smysl přibalit si do brašničky rovněž nějaké slabé jednorázové rukavice, které po výměně řetězu vyhodíte.

Pokud vám praskne lanko přehazovačky nebo přesmykače, tak se s tím dá dojet. Nepojedete sice na ideální převod, ale domů dojedete. Náhradní lanka má smysl sebou vozit, pokud jedete na nějakou dlouhou expedici, kde se budete pohybovat většinou mimo civilizované oblasti. V našich končinách bych lanka neřešil. To je asi tak vše, s čím se pravděpodobně setkáte a s čím můžete něco udělat. V ostatních případech budete muset dojít pěšky anebo se spolehnout na přítele na telefonu.

Důležité informace:

  • Nebojte se defektu ani prasklého řetězu, obojí je snadno opravitelné.
  • Jestliže se chcete pustit do větších oprav a složitějších výměn různých komponentů, určitě si pořiďte knihu Bike manuál.
  • V případě jakýchkoli nejasností mě kontaktujte.
  • Váš masér Vojta

    © 2004-2024 Vojta Palek
    Design by Vojta Palek