Masérské a tělovýchovné služby

Domu Logo

Výživa - Proč jíst?

Mobil Email Adresa

Vytvořeno: 17.11.2019
Aktualizováno: 30.6.2022

Základní informace:

Jíme proto, abychom žili, a nežijeme proto, abychom jedli! Proč tedy jíst? Rozhodně ne proto, abychom byli hubení nebo tlustí, ale pouze a jen proto, abychom mohli žít. Potrava je pro nás to samé, co benzín pro automobil. Když benzín dojde, automobil nepojede. Když přestaneme jíst, tak zemřeme. Když bude mít automobil zvýšenou spotřebu, tak ho dáme do servisu, protože nechceme platit za benzín více než je nutné. Když má člověk zvýšenou spotřebu, tak se nestane nic… Přesto, že to ve výsledku vyjde podstatně dráž než vyšší spotřeba automobilu, tak nikdo vyšší spotřebu člověka neřeší. Ale proč? Vždyť zde není žádný rozdíl. Benzín je zdroj energie, potrava je zdroj energie.

Našim cílem by tedy mělo být, přijímat jen tolik potravy, kolik energie potřebujeme pro vykonávání všech činností. Takže odpověď na otázku v úvodu by měla znít: jíme proto, abychom měli dostatek energie a abychom byli zdraví. Tak nějak by zněla stručná odpověď. Vše ostatní už je jen opakování známých faktů. Podstata výživy je opravdu řečena již v první větě. Neodpustím si ale zopakování několika skutečností. Tím, že člověk přijímá potravu, tak tím také přijímá, lépe řečeno, měl by přijímat potřebnou energii a živiny. To, jestli potrava opravdu obsahuje zmiňovanou energii a živiny, to záleží nejen na druhu potravy, ale i na kombinaci s jinými potravinami, na způsobu skladování, a hlavně na konečné úpravě. Tyto faktory totiž dokážou ze skvělé potraviny, udělat v lepším případě bezcennou hmotu, v horším případě hmotu plnou nebezpečných látek.

Když jíme kvalitní potraviny, tak nám stačí menší množství, protože si díky vysoké vstřebatelnosti zajistíme dostatečný příjem a šetříme tak náš trávicí systém. V případě, že sníme velké množství nekvalitních potravin, tak nejen, že se z nich do těla vstřebá minimální množství zdraví prospěšných látek, ale navíc se zpomalí trávení a vznikají tak trávicí potíže. Pokud ale sníme velké množství kvalitních potravin, tak je efekt v podstatě stejný jako u potravin nekvalitních, protože dojde k zahlcení trávicího systému, který následně nestíhá přijatou potravu trávit, a tak ji s většími či menšími obtížemi vyloučí. Jíst samozřejmě musíme, ale musíme jíst potravu ve správném složení. Tzn., že skladba naší stravy by měla vypadat následovně: 15% bílkoviny, 25% tuky, 60% sacharidy, navíc celá řada vitamínů, minerálů a stopových prvků, a hlavně dostatečné množství vody.

Důležité informace:

 • Jezte kvalitní potraviny.
 • Vyhýbejte se předpřipraveným polotovarům.
 • Používejte šetrné způsoby přípravy pokrmů.
 • Nepřejídejte se. Jezte jen tolik, kolik opravdu potřebujete.
 • Přečtěte si i tyto další informace.
 • V případě jakýchkoli nejasností mě kontaktujte.
 • Váš masér Vojta

  © 2004-2023 Vojta Palek
  Design by Vojta Palek