Masérské a tělovýchovné služby

Domu Logo

Cvičení - Testy - Sprej Sabre Red crossfire MK3

Mobil Email Adresa

Vytvořeno: 2.10.2020
Aktualizováno: 30.6.2022

Základní informace:

Možná se vám někdy stalo, že jste byla běhat anebo jste si vyjela na kole a z ničeho nic se k vám řítil opuštěný pes, který zrovna nevypadal, že by chtěl být nejlepším přítelem člověka. Rada odborníků, jak se v takovéto situaci zachovat zní, zastavit, snažit se psa oslovit klidným a pevným hlasem a doufat, že to zabere a že se do vás pes nezakousne. Instinkt vám ale bude radit, pravý opak, úprk. Jenomže ani jako běžec, ani jako cyklista nemáte šanci psovi ujet, natož pak utéci. Pomoci může i klacek, popřípadě kámen, tedy za předpokladu, že jsou zrovna po ruce a že máte dostatek času ho sebrat a hlavně, že se trefíte. Zafungovat by mohlo i kopnutí. Musíte ale psa zasáhnout na první dobrou, protože o okamžik déle může již být pevně zakousnutý v některé z vašich končetin. Rovněž se doporučuje, že když již víte, že je útok neodkladný, popřípadě potřebujete, aby pes útočil na vás, a ne na dítě, obalit si předloktí tlustou mikinou nebo bundou a nechat ho do ní zakousnout. Posléze psa zpacifikovat zalehnutím. Sice to prý bolí a pravděpodobně budete mít modřiny, ale omotávka ruky zabrání vzniku tržných ran. Upřímně řečeno si praktické použití takovýchto rad, nedokážu představit. Jedno řešení, které funguje celkem spolehlivě, ale existuje.

Jedná se o pravděpodobně jeden z nejdostupnějších obranných prostředků u nás, tak proč ho nemít? Na mysli mám obranný sprej. Ceny těchto sprejů jsou velmi příznivé, a tak není důvod, kupovat nejlevnější výrobky s pochybnou kvalitou a účinností. Mezi nejlepší v tomto oboru patří americká firma Sabre Red. Její produkty používají, mimo jiné, např. policejní sbory v USA. Výrobky mají garantovanou kvalitu složení, dostatečný dostřik, jsou opakovaně použitelné, stojí jen pár stovek a datum použitelnosti mají několik let.

Z jejich nabídky jsem si vybral gelový obranný sprej Sabre Red crossfire MK3. Gelový znamená, že účinná látka, která vystříkne z lahvičky je gel, který ulpí na útočníkovi. Gel je větru odolný, tzn., že při použití venku za větrného počasí nedochází k tak velkému rozptylu jako u klasického aerosolového spreje. Samozřejmě, že část látky je stržena větrem, ale toto množství je rozhodně menší než u tradičních aerosolových sprejů. Další výhoda gelových sprejů oproti aerosolovým je, že se dají použít i v uzavřených prostorech, bez kontaminace bránícího se člověka. Oproti tzv. vodním střelám mají zase tu výhodu, že při použití opravdu z blízka, gel od útočníka neodstřikuje, ale lepí se na něj. Gel obsahuje 10% Oleoresin Capsicum (výtažek z kajenského pepře) a 1,33 % vyšší capsaicinoidy. Udávaná účinná vzdálenost je 5m. Zkoušel jsem přibližně na tuto vzdálenost zasáhnout cca 20cm silný kmen stromu a nebyl to problém. Za světla je totiž pěkně vidět oranžový proud gelu a dá se tak dobře korigovat směr zásahu. Za snížených světelných podmínek by to rozhodně bylo problematičtější, ale ne nemožné. Kužel proudu není moc široký, takže je potřeba mířit dostatečně přesně a u maximální vzdálenosti již je i trochu patrný pokles proudu. Sprej by měl fungovat jak proti útočníkům pod vlivem alkoholu a omamných látek, tak i proti zvířatům. Naštěstí jsem sprej v těchto situacích zatím netestoval, takže jeho účinnost nemohu potvrdit. Sprej po zasažení způsobuje dočasné oslepnutí, slzení, dušení, kašel a silné pálení pokožky, ale nezpůsobuje trvalé poškození zdraví. Udávaná doba zneschopnění zasažené osoby je 15 minut a další dva dny je osoba označená UV barvivem, pro snazší identifikaci.

Gel je uzavřen v hliníkové lahvičce s plastovým uzávěrem s pojistkou proti náhodnému stisknutí. V průměru měří 3,8cm a na výšku 11,2cm. Hmotnost lahvičky je 50g a objem 53ml (60oz), což by mělo vystačit přibližně na 10 stisknutí v délce 1s. Sprej lze použít opakovaně, tzn., že není třeba ho vyhazovat po prvním použití. Sprej funguje ve všech polohách, tedy i dnem vzhůru, což u podobných výrobků nebývá obvyklé. Sprej se dobře drží a pojistka se snadno odjišťuje. Pojistka je vlastně jen kryt, který překrývá přístup k tlačítku. Pod tento kryt jednoduše vsunete palec, zamíříte a již je sprej připraven k použití. Pro vystříknutí dávky, je potřeba stisknout a držet tlačítko po dobu 0,5-1s. Pokud už nechcete, aby účinná látka ze spreje stříkala, musíte tlačítko uvolnit. Sprej má i poměrně dlouhou životnost. Kusy, které jsem kupoval, měly ještě 4 roky do exspirace a to nevím, jak dlouho ležely u prodejce. Nicméně po uplynutí této doby se nedoporučuje sprej nosit jako obranný prostředek, ale dá se použít k nácviku jeho použití. Sprej by se neměl vystavovat teplotám nad 50°C a pod 0°C a v žádném případě by neměl zmrznout. Dvě hodiny jsem ho měl v kapse bundy při teplotě -3°C a fungoval bez problémů. Čas od času je vhodné vyzkoušet jeho funkčnost. Já ho testuji 1x za rok. Prostě vystříknu jednu dávku a mám jistotu, že sprej funguje a mohu se na něj spolehnout. Jediné, co mi u spreje chybí, je opaskové pouzdro ve kterém by se dal nosit. Zatím jsem nezjistil, že by výrobce nějaké vyráběl.

Sprej jsem zatím naštěstí musel použít jen jednou. Při ranním běhu jsem viděl, jak nějakých 50m na cestě přede mnou, stojí středně velký pes bez pána. Jakmile si mě všiml, okamžitě se ke mně rozběhl. To už jsem měl připravený sprej v ruce. Když pes doběhl až ke mně, začal zuřivě štěkat a obíhat mě v asi dvou metrovém kruhu, který pomalu zmenšoval. Dlouho jsem se nerozmýšlel. Zamířil jsem a vystříknul jsem asi 2 vteřinovým výstřikem směrem na hlavu psa. Ten byl ale neustále v pohybu, a tak jsem ho nezasáhl přesně. Až při druhém pokusu jsem lehce předsadil a zasáhl jeho čenich. Okamžitě si mě přestal všímat a začal si otírat hlavu o trávu. Takže mohu jen konstatovat, že Sabre Red crossfire MK3 na psi rozhodně funguje.

Důležité informace:

  • Než začnete obranný sprej používat, vyzkoušejte si jestli a jak funguje.
  • Obranný sprej, u kterého vypršela doba použitelnosti, nenoste, ale použijte ho k nácviku použití.
  • V případě jakýchkoli nejasností mě kontaktujte.
  • Váš masér Vojta

    Sabre Red Crossfire MK3

    © 2004-2024 Vojta Palek
    Design by Vojta Palek