Cvičení - Cyklistický trénink - Údržba kola

Vytvořeno: 10.4.2020

Základní informace:

Aby vám kolo dobře a dlouho sloužilo, měla byste se věnovat alespoň základní údržbě. Není to nic složitého a zvládne to úplně každý. Jedná se pouze o kontrolu správného nahuštění pneumatik, dotažení rychloupínáků kol, kontrolu vytažení řetězu, mytí kola a mazání důležitých částí kola.

Před každou jízdou zkontrolujte rukou tlak v pneumatikách, jestli jste při poslední jízdě nepíchla anebo jestli po delší době bez ježdění, pneumatiky neušly. Každých 14 dnů pak zkontrolujte nahuštění pneumatik tlakoměrem. Dodržujte doporučené huštění výrobcem pneumatiky. Rozsah na kolik se pneumatika může hustit, je uveden na boku pláště. Při podhuštění pneumatiky hrozí její poškození. Proříznutí ráfkem a taková pneumatika se také snáze píchne. Při přehuštění pneumatiky hrozí poškození ráfku a snižuje se její adheze. Jestliže jezdíte spíše v terénu, tak hustěte pneumatiky ke spodní hranici. Zajistíte si tím lepší záběr na nestabilním povrchu. Takto nahuštěné pneumatiky rovněž zlepšují tlumení a jízda je tak pohodlnější. Nevýhodou je vyšší valivý odpor, díky kterému budete muset vyvinout vyšší úsilí, abyste jela rychleji. Pokud ale jezdíte spíše po silnici, tak pneumatiky hustěte k horní hranici. Tím zajistíte lepší odvalovaní kol po asfaltu. Jízda bude tvrdší, protože pneumatiky nebudou tak dobře tlumit. Pojedete ale snáze rychleji. Rovněž občas zkontrolujte, jestli nejsou poškozené boky plášťů anebo sjetý vzorek. Pokud ano, tak je čas pláště vyměnit.

Při kontrole tlaku v pneumatikách nezapomeňte zkontrolovat dotažení rychloupínáků kol, jestli se náhodou nedopatřením nepovolily. Ušetříte si tak nepříjemnou zkušenost, když vám za jízdy vypadne kolo.

Po návratu z vyjížďky očistěte suchým hadrem vodící plochy vidlice. To platí, zvláště pokud jste jezdila ve vlhku anebo pokud došlo ke znečištění vodících ploch. Na očištěný povrch potom nastříkejte olej na vidlice. Potom několikrát stlačte vidlici, aby došlo k roznesení lubrikantu po co největší ploše. Pokud se na vidlici objeví tmavý prstenec, setřete jej suchým hadrem a postup opakujte, dokud vidlice nebude čistá. Přebytečný olej setřete, aby se na něj zbytečně nelepily nečistoty.

Udržujte řetěz, kazetu a převodník maximálně čistý. Po návratu z tréninku otřete řetěz suchým hadrem. Při větším znečištění použijte čistící přípravek na řetězy a kartáč. Vyčistěte rovněž kazetu a převodník. Po vyčištění řetěz, kazetu a převodník namažte přípravkem k tomu určeným. Znečištěný řetěz ztrácí rychleji životnost. Nečistoty řetěz obrušují.

Podle stylu jízdy, nejdéle ale po každých 100km, zkontrolujte vytažení řetězu. Pokud jezdíte silově, tedy na těžší převody, provádějte kontrolu častěji. Silový styl jízdy namáhá řetěz více než jízda na lehčí převody a vydrží tak méně. Životnost řetězu je 500km a více. Záleží na tom, jak se o něj staráte, jakým stylem jezdíte a jestli správně řadíte. Kontrolu řetězu můžete provést dvěma způsoby. Jednodušší je pomocí kovové měrky, kterou nasadíte na řetěz a podle toho, jak moc kontrolní konec do řetězu zapadne, poznáte, jak je řetěz opotřebovaný a zda je již nutné ho vyměnit. Druhý způsob je pomocí posuvného měřítka, na kterém si nastavíte 132mm. Následně hroty pro vnitřní měření zasunete mezi čepy řetězu a změříte vzdálenost. Pokud naměříte 132,6, musíte řetěz vyměnit. V opačném případě dochází k poškozování ozubení koleček kazety a převodníku, čímž se snižuje jejich životnost.

Kolo pravidelně umývejte, nejlépe ručně nebo ho opláchněte hadicí. Vyvarujte se mytí kola vysokotlakým proudem vody, protože hrozí, že se nečistoty dostanou přes těsnění do ložisek a budete je pak muset nechat vyměnit. Kotouče brzd čistěte speciálním přípravkem na kotoučové brzdy. Kotouče potom vytřete do sucha. V žádném případě se na kotouče nesmí dostat žádné mazivo, protože by se pak snížila jejich účinnost.

Jednou za rok si nechte kolo zkontrolovat a seřídit ve specializovaném servisu.

Důležité informace:

  • V případě jakýchkoli nejasností mě kontaktujte.
  • Vojta

    © 2004-2021 Vojta Palek
    Design by Vojta Palek