Masérské a tělovýchovné služby

Domu Logo

Cvičení - Celomotorický test

Mobil Email Adresa

Vytvořeno: 19.12.2019
Aktualizováno: 30.6.2022

Základní informace:

Před časem jsem viděl reportáž o tom, jak málo mladých lidí, kteří se ucházejí o práci u Policie ČR, je schopno zvládnout fyzické testy. Jako člověka, který se zabývá tělovýchovou, mě pochopitelně zajímalo, jak takový test vypadá. Kromě člunkového běhu na 4x10m, běhu na 1km a klasických kliků, se test skládá ještě z celomotorického testu. Právě tento celomotorický test mě zaujal natolik, že jsem ho nějaký čas pravidelně cvičil, a protože se mi velmi líbil, tak jsem se rozhodl, zařadit ho mezi další cvičení na našich internetových stránkách.

Rozhodně to není typické kondiční cvičení, ale je i poměrně dost silové. Přesto, že se na první pohled může jeho provedení zdát snadné, tak je to jen zdání, které klame a to dost.

Při tomto cvičení jde o to, udělat co nejvíce opakování v průběhu 2 minut. Toto cvičení můžete provádět kdekoli, doma, na hřišti, v parku, na pláži atd. Stačí jen mít dostatečný prostor cca 2m před sebou a stejně tak za sebou. A šířku cca 1m. Nepotřebujete žádnou podložku na zem, ani žádné další vybavení. Posílíte a procvičíte při něm doslova celé tělo.

A jak že ten celomotorický test vypadá? Postavíte se do stoje spatného (s chodidly u sebe). Spustíte stopky a uděláte dřep. Ze dřepu přejdete do kliku. Ve spodní poloze kliku zvednete dlaně od země. Zvednete se do horní pozice kliku a vrátíte se do dřepu. Následuje stoj spatný a další dřep. Tentokrát si lehnete na záda a dlaněmi se vedle těla dotknete země. Posadíte se, vrátíte se do dřepu a do stoje spatného. Toto je jedno provedení. Za každé postavení do stoje spatného si budete počítat jedno opakování. Za jedno kompletní provedení, tak jak jsem ho popsal výše, byste si tedy připsala 2 opakování. Cílem je v průběhu 2 minut udělat co nejvíce opakování.

Pro zajímavost zde uvádím i hodnocení uchazečů dle Policie ČR, abyste se měla s čím srovnávat:

Opakování = Body
 • 18 = 4
 • 22 = 6
 • 26 = 8
 • 30 = 10
 • 34 = 12
 • 38 = 14
 • Ostatní disciplíny jsou hodnocené podobně. Minimum pro absolvování fyzických testů je 36 bodů a z každé disciplíny musíte mít minimálně 4 body. Tzn. že, musíte získat průměrně 8-10 bodů z každé disciplíny. Když se budeme bavit o celomotorickém testu, tak to znamená, že musíte udělat 26-30 opakování. Což není úplně málo. Mě se opakovaně podařilo několikrát udělat 34 opakování, bylo to ale až po několikatýdenním tréninku a rozhodně jsem se u toho dost zapotil. Když jsem test dělal poprvé, tak jsem skončil s 29 opakováními, a i tak jsem měl dost.

  Cvičení jsem prováděl tak, že potom co jsem odcvičil první 2 minuty, jsem si 3 minuty odpočinul a pak jsem začal další 2 minuty celomotorického testu, po kterých následoval 3 minutový odpočinek. Celkem jsem takto odcvičil 4 bloky celomotorického testu. Při posledním bloku jsem již dosahoval maximální tepové frekvence. Takže si i při takto krátkém cvičení, můžete dát pěkně do těla. Samozřejmě, že nemusíte dělat jen 4 bloky, ale klidně více. Stejně tak můžete zkrátit čas na vydýchání. Nebo prodloužit čas cvičení z 2 na 3 minuty. Tím vším si cvičení podstatně ztížíte.

  Celomotorický test můžete využívat i jako rozcvičení před jiným tréninkem, ať už kondičním nebo silovým. V takovém případě, pak bude stačit provést jeden 2 minutový blok. Nebo si z něj můžete udělat hlavní cvičební jednotku a cvičit ho několikrát týdně. To záleží na vás. V každém případě je to cvičení, které stojí za pozornost, a navíc pokud si budete zapisovat, kolik opakování jste udělala, tak budete moct sledovat vaše pokroky.

  Důležité informace:

 • Na toto cvičení je nutné se objednat.
 • Přečtěte si také o výživě ve sportu, pod záložkou výživa.
 • Přečtěte si i tyto další informace.
 • V případě jakýchkoli nejasností mě kontaktujte.
 • Váš masér Vojta

  © 2004-2023 Vojta Palek
  Design by Vojta Palek