Výživa - Co jíst?

Základní informace:

Odpověď na otázku: Co jíst?, není vůbec jednoduchá a tak to vezmu spíše obecně, protože to co vyhovuje jednomu, to druhý z nějakého důvodu nemůže. Tato otázka, více než kterákoli jiná je velmi individuální. Základem zdravé stravy je rozmanitost, přiměřenost a prospěšnost.

Rozmanitost potravy nám zajistí, že budeme přijímat veškeré látky, které potřebujeme pro správné fungování našeho organismu. Pokud budeme jíst stále jedno a to samé, tak se může stát, že nám dříve či později začne scházet nějaký vitamín, minerál nebo stopový prvek. Přiměřenost znamená, že se nepřejídáme a přijímáme jen tolik potravy, kolik opravdu potřebujeme. Zabráníme tím zahlcení našeho trávicího traktu a ukládání tělesného tuku. A nakonec prospěšnost znamená, že jíme potraviny, které podporují naše zdraví.

Základní rozdělení živin by mělo vypadat následovně: 60% sacharidy, 15% bílkoviny, 25% tuky, navíc celá řada vitamínů, minerálů a stopových prvků a hlavně dostatečné množství vody. Sacharidy lidské tělo potřebuje jako zdroj energie pro činnost svalů a mozku. Tuky využívá jako zdroj energie při dlouhotrvající činnosti a nízké intenzitě. Bílkoviny jsou základní stavební kameny svalů. Vitamíny regulují chemické reakce v těle. Minerály spoluvytvářejí složení těla a regulují tělní procesy. Voda tvoří 60-75% lidského těla a udržuje tělesnou teplotu, přivádí živiny do buněk a odvádí z nich odpadní látky. Všechny tyto látky se spolupodílejí na správném fungování lidského organismu.

Sacharidy by měli být především složené, tedy ty, které se vstřebávají pomaleji a mají nízký glykemický index (rýže, těstoviny, brambory). Bílkoviny by měly pocházet z kvalitního libového masa (ryby, kuře, krůta, králík). A tuky především rostlinné a pocházející z ryb (ořechy, olivový olej, losos).

Dost rozšířený je názor, že když se bude jíst ode všeho trochu, tak že to je v pořádku. Vůbec to není pravda. Záleží totiž na tom, od čeho tu trochu jíme. Základem racionálního jídelníčku by mělo být velké množství celozrnného pečiva, neloupané druhy rýže, těstoviny, brambory. Dále pak zelenina a ovoce a to pokud možno v syrovém stavu. Následuje maso, zvláště pak rybí a bílé (kuře, krůta, králík), samozřejmě, že nesmažené, ale spíše pečené. Méně často pak mléčné výrobky a vejce. Vyhýbat bychom se měli sladkostem a alkoholu.

Důležité informace:

  • Snažte se mít co nejpestřejší a vyváženou stravu.
  • Jezte více doporučených potravin a méně těch, které nejsou zcela vhodné.
  • V případě jakýchkoli nejasností mě kontaktujte.
  • Vojta

    © 2004 Vojta Palek
    Design by Vojta Palek