Masérské a tělovýchovné služby

Domu Logo

Výživa - Co jíst?

Mobil Email Adresa

Vytvořeno: 17.11.2019
Aktualizováno: 30.6.2022

Základní informace:

Odpověď na otázku: Co jíst? není vůbec jednoduchá, a tak to vezmu spíše obecně, protože to, co vyhovuje jednomu, to druhý z nějakého důvodu nemůže. Tato otázka, více než kterákoli jiná je velmi individuální. Základem zdravé stravy je rozmanitost, přiměřenost a prospěšnost.

Rozmanitost potravy vám zajistí, že budete přijímat veškeré látky, které potřebujete pro správné fungování vašeho organismu. Pokud budete jíst stále jedno a to samé, tak se může stát, že vám dříve či později začne scházet nějaký důležitý vitamín, minerál nebo stopový prvek. Přiměřenost znamená, že se nepřejídáte a přijímáte jen tolik potravy, kolik opravdu potřebujete. Zabráníte tím zahlcení vašeho trávicího traktu a ukládání tělesného tuku. A nakonec prospěšnost znamená, že jíte potraviny, které podporují vaše zdraví.

Základní rozdělení živin by mělo vypadat následovně: 60% sacharidy, 15% bílkoviny, 25% tuky, navíc celá řada vitamínů, minerálů a stopových prvků, a hlavně dostatečné množství vody. Sacharidy lidské tělo potřebuje jako zdroj energie pro činnost svalů a mozku. Tuky využívá jako zdroj energie při dlouhotrvající činnosti o nízké intenzitě. Bílkoviny jsou základní stavební kameny svalů. Vitamíny regulují chemické reakce v těle. Minerály spoluvytvářejí složení těla a regulují tělní procesy. Voda tvoří 60-75% lidského těla a udržuje tělesnou teplotu, přivádí živiny do buněk a odvádí z nich odpadní látky. Všechny tyto látky se spolupodílejí na správném fungování lidského organismu.

Sacharidy by měli být především složené, tedy ty, které se vstřebávají pomaleji a mají nízký glykemický index (celozrnná rýže, těstoviny, brambory). Bílkoviny by měly pocházet z kvalitního libového masa (ryby, kuře, krůta, králík). A tuky především rostlinné a pocházející z ryb (ořechy, olivový olej, losos).

Dost rozšířený je názor, že když se bude jíst ode všeho trochu, tak že to je v pořádku. Vůbec to není pravda. Záleží totiž na tom, od čeho tu trochu jíte. Základem racionálního jídelníčku by mělo být velké množství celozrnného pečiva, neloupané druhy rýže, těstoviny, brambory. Dále pak zelenina a ovoce, a to, pokud možno v syrovém stavu. Následuje maso, zvláště pak rybí a bílé (kuře, krůta, králík), samozřejmě, že nesmažené, ale spíše pečené. Méně často pak mléčné výrobky a vejce. Vyhýbat byste se měla sladkostem a alkoholu.

Důležité informace:

  • Snažte se mít co nejpestřejší a vyváženou stravu.
  • Jezte více doporučených potravin a méně těch, které nejsou zcela vhodné.
  • Přečtěte si i tyto další informace.
  • V případě jakýchkoli nejasností mě kontaktujte.
  • Váš masér Vojta

    © 2004-2023 Vojta Palek
    Design by Vojta Palek