Masérské a tělovýchovné služby

Domu Logo

Cvičení - Kruhový trénink

Mobil Email Adresa

Vytvořeno: 5.1.2020
Aktualizováno: 30.6.2022

Základní informace:

Rozhodně se nemusíte bát, že si pro toto cvičení budete muset nad postel zavěsit kruhy. Vlastně nebudete potřebovat vůbec žádné kruhy. Kruh je v názvu tohoto cvičení pouze z toho důvodu, že základem tohoto druhu tréninku je neustálé opakování několika cviků stále dokola, proto tedy kruhový trénink. Jinak se jedná o velice účinnou a časově i materiálně nenáročnou metodu pro zvyšování kondice.

Kruhový trénink spočívá v opakovaném střídání několika cviků, bez přestávek na odpočinek mezi nimi. Jednoduše řečeno, poté co odcvičíte 1. cvik, ihned přejdete na 2. cvik a pak na další a další až k poslednímu cviku. Potom co docvičíte poslední cvik 1. kruhu, začnete okamžitě cvičit 1. cvik a zahájíte tak 2. kruh. Takto budete pokračovat, až dokud nevyprší čas, který jste si pro cvičení vyhradila anebo neuděláte stanovený počet kruhů. Délka cvičení by měla být alespoň 30 minut a cvičit byste ho měla alespoň 3x týdně. Intenzita cvičení by měla být taková, abyste ji dokázala udržet po celou dobu tréninku. Nezapomínejte, že při kruhovém tréninku nejde o rychlost, ale o technicky správné provedení cviků. Největší předností tohoto cvičení je, že poté co odcvičíte cvik na jednu svalovou partii, např. dolní končetiny, a začnete cvičit další cvik, např. na horní končetiny, tak si během provádění tohoto dalšího cviku, předchozí svalová partie odpočine. Můžete proto cvičit bez přestávek, což z tohoto cvičení udělá hodně intenzivní trénink pro kardiovaskulární systém. Počet cviků v jednom kruhu může být různý a sama si ho můžete přizpůsobit vašim potřebám a možnostem. Minimum cviků jsou 3 a kruhový trénink se třemi cviky je velmi náročný. V knize Tělo jako posilovna má tento typ kruhového tréninku název Stappery a po dobu 20 minut se cvičí právě jen 3 cviky. A opravdu je to velmi náročné cvičení. Zvláště když se snažíte udělat co nejvíce kruhů. Mě se jako optimální počet cviků pro kruhový trénink jeví 5 cviků. 5 cviků, vám umožní procvičit celé tělo a nezničit se tak jako při 3 cvicích. Samozřejmě vám nic nebrání v tom, abyste si udělala kruhový trénink z více cviků, je to ale zbytečné.

Cviky v kruhovém tréninku řaďte tak, aby se za sebou neopakovaly cviky pro jednu svalovou partii. Nezapomínejte na to, že poslední cvik kruhu musí být zaměřený na jinou svalovou partii než první cvik kruhu. Pro velké svalové partie můžete do jednoho kruhu zařadit i 2 cviky, které samozřejmě nepůjdou za sebou. Aby toto cvičení zůstávalo stále účinné, tak byste měla zhruba po 2 měsících cviky vyměnit. Co se týče počtu opakování jednotlivých cviků, tak bude záležet především na vaší kondici a na cvicích, které jste si vybrala. Není nutné, abyste při každém cviku dělala stejný počet opakování. Udělat 10 dřepů je rozhodně méně náročné než 1 přítah na hrazdě. Proto je daleko vhodnější, abyste si pro každý cvik stanovila optimální počet opakování. Budete muset trochu experimentovat. Jako maximum berte 12 opakování, a to použijte pouze pro nejlehčí cviky. Pro nejtěžší cviky pak dělejte třeba jen 1 opakování. Stejně tak není nutné, abyste po celou dobu dělala stejný počet opakování. Až ucítíte, že poslední opakování přestáváte dělat technicky správně, tak při dalším kruhu dělejte o 1 opakování méně. A kdybyste začínala s 1 opakováním a v průběhu cvičení byste již nebyla schopná toto 1 opakování udělat, tak zkuste lehčí variantu tohoto cviku anebo tento cvik v dalším kruhu vypusťte.

Cvičební plány, které si můžete stáhnout pod záložkou stahuj, jsou pouze ukázkou toho, jak může kruhový trénink vypadat. Podobný trénink si můžete udělat i pro cviky s činkami, s posilovacími stroji anebo s jiným vybavením. Popřípadě kombinací různého vybavení. Záleží jen na vašich možnostech a fantazii. Nezapomínejte se před cvičením zahřát a rozcvičit a po cvičení se protáhnout. Kruhový trénink můžete cvičit doma, venku i na dovolené. Vždy se dá sestavit cvičební plán, který bude možné v daném místě cvičit. Ať jste kdekoli, tak můžete pracovat na zlepšování vaší kondice. Stačí jen chtít.

Důležité informace:

 • Nedělejte více jak 12 opakování pro 1 cvik.
 • Cviky řaďte tak, aby se střídaly cviky pro různé svalové partie.
 • Vyzkoušejte odcvičit každý týden, všechny 3 cvičební plány, které si můžete stáhnout pod záložkou stahuj.
 • Na toto cvičení je nutné se objednat.
 • Přečtěte si také o výživě ve sportu, pod záložkou výživa.
 • Přečtěte si i tyto další informace.
 • V případě jakýchkoli nejasností mě kontaktujte.
 • Váš masér Vojta

  © 2004-2023 Vojta Palek
  Design by Vojta Palek