Masérské a tělovýchovné služby

Domu Logo

Výživa - Oxid dusnatý - NO

Mobil Email Adresa

Vytvořeno: 20.5.2021
Aktualizováno: 30.6.2022

Základní informace:

Že nevíte, co to oxid dusnatý je a proč jsem ho zařadil do části našich stránek věnujících se výživě? Tak čtěte dál. Poprvé jsem se o oxidu dusnatém dočetl v jedné knize Miloše Škorpila, který se zmiňoval o možnosti zvýšení výkonu díky konzumaci šťávy z červené řepy, která obsahuje hodně oxidu dusnatého, který by měl snížit množství kyslíku, které potřebují pracující svaly. Za nějaký čas jsem četl o výrobku Beet it sport, obsahující výtažky z červené řepy a který by rovněž měl zvyšovat sportovní výkon. Přesto, že tyto informace byly zajímavé, tak jsem jim nevěnoval zvláštní pozornost. Až když jsem se začal zabývat dechovými technikami, tak jsem se v knize Oxygen Advantage dočetl o vazodilatačních schopnostech oxidu dusnatého a jeho významu pro sportovce. Dále jsem v této knize narazil i na zmínku o Dr. Ignarrovi a jeho knize Program Ano_NO, skutečný zachránce života. A tak jsem se rozhodl rozšířit si obzory.

Oxid dusnatý má chemickou značku NO. Je to molekula, která přesto že má v lidském organismu velmi krátkou životnost, tak o to větší má pro něj význam. Lidské tělo si NO umí vyrábět samo v nosní dutině, plicních sklípcích a cévních stěnách. NO je velmi silný antioxidant, dále způsobuje vazodilataci, působí proti zánětům, zlepšuje krevní oběh, pravděpodobně má vliv na učení a paměť. Působí preventivně proti kardiovaskulárním onemocněním, cukrovce, rakovině, erektilní dysfunkci, vředům, inkontinenci, infekcím, mozkové mrtvici, Alzheimerově nemoci, roztroušené skleróze, únavovému syndromu a vysokému cholesterolu.

Produkci NO v lidském těle můžete podpořit užíváním potravních doplňků, vhodnými potravinami, pohybovými aktivitami a správným dýcháním. Nejdůležitější potravní doplňky pro podporu tvorby NO jsou ty, které obsahují aminokyselinu L-arginin, která se v těle přeměňuje na NO a aminokyselinu L-citrulin, která se v těle přeměňuje na L-arginin a posléze na NO. Potraviny podporující tvorbu NO jsou např. červená řepa, špenát, listový salát, losos, hořká čokoláda, vlašské ořechy, červené maso a sója. Pravidelné pohybové aktivity rovněž podporují tvorbu NO v těle. Dýchání nosem také zvyšuje produkci NO.

Jak vlastně NO v těle funguje? Jednou z jeho nejdůležitějších schopností je vazodilatace, tedy rozšíření cév. Tím usnadňuje cirkulaci krve, která tak snáze dopravuje kyslík a živiny na místo určení. Zároveň snižuje krevní tlak, takže srdce může pracovat s nižší intenzitou a dochází tak ke snižování tepové frekvence. Můžete tedy běžet stejně rychle, ale s menší námahou. Navíc NO je silný antioxidant, který likviduje volné radikály vznikající mimo jiné i při sportovních aktivitách. Dále pomáhá odstraňovat záněty vznikající v poraněných svalových vláknech po intenzivní aktivitě.

Z příznivých účinků NO mohou ale těžit i nesportovci. NO napomáhá odstraňování a zabraňuje tvorbě aterosklerotického plaku v cévách, který způsobuje zhoršování průtoku krve a tím zvyšování krevního tlaku. Navíc když se část tohoto plaku uvolní, tak může způsobit srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici. NO dále snižuje tvorbu, krevních sraženin, snižuje množství LDL cholesterolu a brání jeho ulpívání na cévních stěnách. Tím, že máte cévy, srdce a mozek ve výborné kondici, tělo je tak mnohem lépe zásobováno živinami. Máte tak daleko více energie, kvalitnější spánek a snáze si tak poradíte i s jinými onemocněními.

NO je zajímavá molekula, která dokáže velmi výrazně ovlivnit a zlepšit kvalitu vašeho zdraví a tím i vašeho života, takže určitě stojí za pozornost. Zatím jsem u nás narazil na několik výrobků se zaměřením na podporu tvorby NO. Jsou to Niteworks od firmy Herbalife. L-Complex od firmy H-Technology. VO₂ boost od firmy Nutrend.

Důležité informace:

 • Důkladně si prostudujte knihu Program Ano_NO, skutečný zachránce života.
 • Užívejte přípravky na podporu tvorby NO obsahující L-arginin a L-citrulin.
 • Zařaďte do jídelníčku potraviny podporující tvorbu NO.
 • Pravidelně se hýbejte.
 • Naučte se dýchat nosem ve dne v noci.
 • Přečtěte si i tyto další informace.
 • V případě jakýchkoli nejasností mě kontaktujte.
 • Váš masér Vojta

  © 2004-2024 Vojta Palek
  Design by Vojta Palek