Cvičení - Power yoga

Základní informace:

Power yoga je druh fitness cvičení sestavený ze základních pozic yogy. V porovnání s klasickou jógou je rychlejší a základem jsou pozice, nikoli dýchání. Při tomto cvičení dochází k posílení a protažení většiny svalových skupin. Obzvláště dobré je toto cvičení na posílení hlubokých zádových svalů a to proto, že většina pozic je balančních. Tzn., že musíte ať vědomě či podvědomě udržovat rovnováhu. Zároveň je to ale i velice příjemný způsob relaxace. Cvičení trvá jednu hodinu a skládá se ze třech částí. První část je určena na zklidnění myšlenek a připravení svalů na cvičení. Jejím základem jsou tři obtížnosti pozdravu slunce. Druhá část je vlastní cvičení, při kterém se střídají pozice bojovníků s pozicemi z yógy. Do každé lekce vždy zařazuji i několik rehabilitačních cviků, které vhodně doplňují klasické yógové pozice. Třetí a zároveň poslední část je relaxace, při které se uvolňuje celé tělo. Délka relaxace závisí na teplotě v tělocvičně. Když je teplo, relaxace může trvat až 10 minut. V zimě je pak podstatně kratší. Cvičební sestavy nejsou nijak zvlášť složité, takže se můžete v klidu soustředit na provedení pozic a ne na to, co asi bude následovat. Celou sestavu cvičíme většinou na 6-ti hodinách za sebou a poté začínáme sestavu novou. Skladba hodin je téměř stejná, liší se pouze pozicemi a kombinacemi bojovníků.

Důležité informace:

 • V současné době cvičíme power yogu každé pondělí od 20:00 do 21:00 v Hořovicích v tělocvičně 1.ZŠ. Vchod je nad parkovištěm Unimarketu. Tělocvična a šatna se z bezpečnostních důvodů zamyká na začátku hodiny, takže choďte prosím včas. V případě školních prázdnin nebo státních svátků se toto cvičení nekoná. Aktualizovaný rozvrh naleznete pod záložkou Rozvrh.
 • Vstupné můžete platit na každé hodině anebo si pořídit permanentku. Jednorázové vstupné je 50Kč. Permanentka stojí 500Kč a lze ji použít na 12 cvičení, tzn., že dva vstupy jsou zdarma. Jako bonus je ještě jeden vstup zdarma na konci kalendářního roku a další na konci školního roku. Je to takové nepsané pravidlo. Permanentka se opravdu vyplatí. Její platnost je 1 rok od data vystavení, což je dost dlouhá doba na to abyste ji vyčerpala. Během jedné sezony probíhá přibližně 30-35 cvičení. Pokud si permanentku koupíte na konci jedné sezony, tak samozřejmě bude platit i v sezoně další. V případě, že bych musel z jakéhokoli důvodu zrušit cvičení, máte nárok na vrácení peněz v plné výši za nevybrané vstupy, nevztahuje se na bonusové hodiny, které jsou zdarma a na permanentky které již nejsou platné.
 • Pro ty z Vás, které jdou na cvičení poprvé, najděte si místo v popředí, abyste dobře viděly. Pokud se stydíte, tak si alespoň stoupněte vedle někoho, kdo na cvičení chodí delší dobu a zná provedení pozic.
 • Do cvičení power yogy se můžete bez obav zapojit během roku i během jednotlivých sestav. Není nutné, abyste čekaly, až budeme opět začínat.
 • Nesnažte se hned na první hodině dostat do krajních pozic. Raději postupujte pomalu a důkladně. Nezapomínejte, že cvičíte pro radost a hlavně pro zdraví.
 • Na power yogu je nejvhodnější pohodlné oblečení. Vezměte si sebou teplou mikinu, bude se Vám hodit při relaxaci, stejně tak podložka na cvičení. Obuv nepotřebujete žádnou, protože cvičíme naboso. Pokud hůře snášíte chlad od nohou, opatřete si protiskluzové ponožky.
 • Vhod přijde i cyklolahev na vodu. Je praktičtější než klasické plastové lahve, protože nemusíte odšroubovávat uzávěr. Během hodiny pijte průběžně. Nebude žádná přestávka ani povel k napití.
 • Pokud máte problémy s krevním tlakem, s kolenními klouby, popřípadě s bederní páteří, tak cvičte velice opatrně. V žádném případě nechoďte přes bolest a změny pozic provádějte raději pomaleji.
 • Když si koupíte permanentku, tak ji noste sebou. Pouze na základě předložené permanentky Vám bude umožněn volný vstup na hodinu.
 • Přečtěte si také o výživě ve sportu, pod záložkou výživa.
 • Na toto cvičení není nutné se objednávat.
 • V případě jakýchkoli nejasností mě kontaktujte.
 • Vojta

  © 2004 Vojta Palek
  Design by Vojta Palek