Masérské a tělovýchovné služby

Domu Logo

Cvičení - Testy - Blikačka Fenix BC05R

Mobil Email Adresa

Vytvořeno: 24.9.2020
Aktualizováno: 30.6.2022

Základní informace:

Od té doby, co jsem si pořídil čelovku Fenix HL26R, jsem řešil problém, jak to udělat, abych byl lépe viditelný i zezadu. Přestože na veškerém běžeckém oblečení mám spoustu reflexních prvků, díky kterým, bych měl být vidět ze všech stran, stále jsem měl pocit, že mi vzadu chybí červené světlo. Když jsem na internetu hledal, jaká červená světla, si běžci mohou koupit, tak jsem byl docela zklamaný. V podstatě nic z toho, co jsem našel, se nedalo použít. Smířil jsem se tedy s tím, že červené světlo mít nebudu, že budu muset dávat větší pozor a že se snad časem něco objeví. Přesně po půl roce od zakoupení čelovky Fenix HL26R, jsem při prohlížení novinek firmy Fenix narazil červenou blikačku Fenix BC05R. Tedy přesně toho, co jsem již půl roku sháněl.

Po důkladném pročtení technických parametrů blikačky, jsem si ji okamžitě objednal. Druhý den od objednání jsem měl blikačku doma. Na prodejci svítilen Fenix, společnosti Kronium, se mi líbí ta rychlost dodání a také, že při objednávce nad 1.000Kč neplatíte poštovné. Tak jako všechny výrobky Fenix, je i blikačka dodávaná v úhledném balení. Kromě blikačky v něm naleznete napájecí kabel USB/USB-C, klip pro připnutí na oblečení a popruh pro připnutí na kolo. Celé tělo blikačky je vyrobené z odolného plastu. Váží 19g a měří 5,1x2,2x2,1cm. Ve skutečnosti se zdá ještě menší. Stejně tak jako čelovka, tak by i blikačka měla vydržet pád z 1m a být voděodolná a prachotěsná dle IP66. Blikačka má tři nad sebou umístěné diody a nad nimi se nachází jediné ovládací tlačítko, které slouží nejen ke změně režimu svícení, ale i ke zjišťování stavu nabití blikačky. Blikačka má čtyři režimy výkonu: svícení 2lm/10h, pomalé blikání 2lm/40h, rychlé blikání 2lm/72h a svícení 10lm/1,8h. Měla by být viditelná až na vzdálenost 200m a mít dosvit až 6m. Nabíjecí zásuvka typu USB-C se nachází pod gumovým krytem ze zadní strany blikačky. Pro zjištění stavu nabití vestavěného akumulátoru slouží jediné tlačítko blikačky. Po krátkém stisknutí tlačítka, se tlačítko rozsvítí. Když svítí zeleně, tak je baterie nabitá na více než 70%. Pokud svítí oranžově, tak je nabitá na 40-70%. Pokud svítí červeně, tak je nabitá na 10-40%. A pokud bliká červeně, tak je nabitá na méně než 10%. Při poklesu kapacity baterie pod 20%, by se blikačka měla automaticky přepnout na nižší výkon. Během nabíjení tlačítko svítí červeně a po plném nabití svítí zeleně. Doba nabití svítilny, která je nabita na méně než 20% je cca 1,5 hodiny. Blikačku lze kdykoli dobíjet, protože akumulátor netrpí paměťovým efektem. Blikačka se rozsvítí i zhasíná stisknutím tlačítka déle než 0,5s. Krátkým stisknutím se potom přepíná mezi jednotlivými režimy. Blikačka nemá paměť, a tak vždy, když ji zapnete, začne svítit výkonem 2lm. Přiložený klip, lze navléct na zadní část popruhu čelovky. Ale lze ho dát i na batoh, kapsu, čepici, podsedlovou brašnu atp. Blikačka se do něj snadno zasune a jde z něj bez velkého násilí vyjmout. Přesto v něm drží pevně a nehrozí, že by vypadla. Pomocí popruhu pro připevnění na kolo, můžete blikačku přichytit na tyč o průměru 2-3,5cm. Když jsem zkoušel blikačku připnout na tyč o průměru 2,8cm, tak pevně držela na svém místě. Popruh je potřeba nejprve natáhnou, pak s ním obkroužit tyč a potom zajistit. Popruh je gumový, takže by se možná natáhl i na nepatrně větší průměr než 3,5cm. Nejmenší průměr, co jsem zkoušel, byl 1,5cm a i na něm blikačka pevně držela. Otázka je, jak bude gumový popruh odolný vůči zubu času a UV záření a jak dlouho vydrží.

Blikačku používám na ranní běhy spolu s čelovkou a je tak lehká, že o ní ani nevím. Blikačka přišla nabitá od výrobce na plnou kapacitu. Používám ji v režimu pomalého blikání při 2lm a občas také v režimu trvalého svícení při 10lm. Rozhodl jsem se, podrobit ji podobnému testu jako čelovku. Celkem blikačka na jedno nabití při výkonu 2lm a pomalém blikání vydržela 42 hodin, tedy o 2 hodiny déle než udává výrobce, při průměrné teplotě 1,8°C. A při výkonu 10lm a trvalém svícení vydržela 1,56 hodin, tedy o 14 minut méně než udává výrobce, při teplotě 5°C. Nabít blikačku z elektrické sítě při stavu nabití nižším než je 10% trvá 1 hodinu a 25 minut. Dle výrobce by dle snižujícího se stavu baterie, mělo kontrolní tlačítko po stisknutí svítit zeleně, oranžově, červeně, a nakonec blikat červeně. Ať jsem se snažil sebevíc, tak jsem prostě tu oranžovou barvu neviděl. Blikačka svítila zeleně a pak bych řekl, že hned svítila červeně. Rozhodně to nemohlo být tím, že bych ji najednou vybil o tolik, protože test probíhal celkem 42 hodin. Z hlediska funkčnosti to není žádný problém, jen je třeba s tím počítat. Další věc, na kterou jsem narazil, je, že výrobce udává, že při poklesu stavu baterie pod 20% se sníží výkon na nižší režim. Mě se blikačka rovnou vypnula, aniž by se přepnula na nižší výkon. A nakonec mě zarazila ještě jedna věc, že opět budu muset přibalovat další kabel. Oproti čelovce, byť je od stejného výrobce, totiž blikačka používá konektor USB-C. Asi by to bylo moc jednoduché, kdyby všechny výrobky od jednoho výrobce měli stejné konektory. Vše ostatní jinak odpovídá údajům výrobce a až na předchozí tři nedostatky jsem s blikačkou spokojený a jsem rád, že jsem si ji pořídil, protože teď vím, že jsem vidět mnohem lépe. Kromě běhání ji používám i na kole, kde ji mám pomocí klipu připnutou na podsedlové brašně.

Další test, který jsem s blikačkou provedl, byl test viditelnosti. Zajímalo mě totiž, jak moc a za jakých povětrnostních podmínek je blikačka vidět. Nejprve jsem zkoušel, na jakou vzdálenost vidí blikačku cyklista/chodec, když nic z nebe nepadá, silně prší, hustě sněží nebo je mlha, a to při pomalém blikání a 2lm a trvalém svícení a 10lm. Nejprve jsem si vybral odlehlé místo, kde jsem chtěl test realizovat. Když pak nastaly vhodné povětrnostní podmínky, tak jsem v noci, tedy za tmy, vyrazil. Umístil jsem blikačku přibližně do výšky 1,7m, zapnul ji na daný výkon a vrátil jsem se o 100m, což mi pro cyklistu/chodce přijde dostatečná vzdálenost, aby stačil na blikačku reagovat. Pokud jsem blikačku neviděl, tak jsem šel blíž, dokud nebyla zřetelně vidět. Jakmile jsem blikačku uviděl, zapnul jsem měření a šel jsem k blikačce. U ní jsem potom odečetl ujitou vzdálenost. Vzdálenosti jsem měřil pomocí sporttesteru Garmin Forerunner 35. Tady jsou výsledky: pomalé blikání a výkon 2lm: beze srážek 100m, silný déšť 100m, husté sněžení ... a mlha 100m. Trvalé svícení a výkon 10lm: beze srážek 100m, silný déšť 100m, husté sněžení ... a mlha 100m. Při testu blikačky beze srážek i v dešti mě překvapilo, jak malý byl rozdíl mezi 2lm blikáním a 10lm svícením na 100m. Skoro bych řekl, že blikání bylo vidět lépe, ale možná, že se mi to jen zdálo. V každém případě, čím více jsem se k blikačce blížil, tím více byla vidět při 10lm. Stejně, tak pro mě bylo překvapením viditelnost za mlhy. Pro jistotu jsem blikačku za mlhy otestoval 3x v různé dny, ale vždy byl výsledek stejný.

Následně jsem se rozhodl zopakovat stejný test, ale z pohledu řidiče jedoucího vozidla. Protože hlavně kvůli nim jsem si blikačku pořizoval. Test probíhal stejně jako při předchozím testu, s tím rozdílem, že jsem jel v autě a svítil jak potkávacími světly, tak i světly dálkovými. Maximální možná vzdálenost pro měření, byla 200m. To ale neznamená, že by nebylo možné vidět blikačku i na větší vzdálenost. Jen jsem nenalezl jiný vhodný úsek, který by byl rovný, s nulovým provozem a v blízkosti řeky, aby byla alespoň nějaká pravděpodobnost, že tam dříve či později, bude mlha. Jakmile jsem blikačku zřetelně uviděl, tak jsem zastavil vozidlo, zapnul měření a zbytek vzdálenosti urazil pěšky. Když, ale byla blikačka vidět již při nasednutí do vozidla, tak jsem se ani nerozjížděl a zaznamenal jsem maximální vzdálenost 200m. A zde jsou výsledky: pomalé blikání a výkon 2lm: beze srážek 200m, silný déšť ...., husté sněžení ... a mlha 110m. Trvalé svícení a výkon 10lm: beze srážek 200m, silný déšť ...., husté sněžení ... a mlha 160m. Zajímavé bylo, že dálková světla nijak nezhoršovala viditelnost blikačky a ta byla vidět stejně, jako se světly potkávacími.

Nakonec jsem si na webové stránce PČR nalezl, že při rychlosti 90km/h potřebuje řidič vozidla 70m, na to aby zastavil na suché vozovce a 88m, aby zastavil na mokré vozovce. Při rychlosti 50km/h je to potom 28m, respektive 33m. Takže teď když mám reálnou představu, jak jsem vidět pro řidiče vozidel. Vím, kdy je vhodné přepnout blikačku na výkonnější režim a kdy je naopak vhodnější se silnici zdaleka vyhnout.

Tři tečky u hustého sněžení jsou proto, že za poslední 2 roky v okolí mého bydliště v podstatě nesněžilo, takže nebylo kdy test provést. A na kombinaci silného deště a tmy pro test viditelnosti na 200m, také již čekám nějaký ten pátek. Nicméně, hned jak se mi podaří za těchto klimatických podmínek blikačku otestovat, aktualizuji tuto stránku.

Důležité informace:

  • Vždy když přijedete nebo přiběhněte, zkontrolujte stav nabití blikačky.
  • Vždy před tím než vyjedete nebo vyběhněte, zkontrolujte stav nabití blikačky.
  • V případě jakýchkoli nejasností mě kontaktujte.
  • Váš masér Vojta

    Blikačka Fenix BC05R

    © 2004-2024 Vojta Palek
    Design by Vojta Palek