Masérské a tělovýchovné služby

Domu Logo

Výživa - Super potravina Chia

Mobil Email Adresa

Vytvořeno: 23.11.2019
Aktualizováno: 30.6.2022

Základní informace:

Chia semínko pochází z rostliny latinským jménem Salvia hispanica. Tato rostlina je původem z jižního Mexika a Guatemaly. Z rostliny se využívají pouze semena, která obsahují až 30% oleje a 20% bílkovin. Tato semena jsou buď černé, nebo bílé barvy. Nicméně co se týče složení, tak černá semínka mají pouze více antioxidantů, jinak jsou totožná. Semínka se používají buď celá, mletá anebo namočená v podobě gelu.

Proč se o chia mluví jako o super potravině? Snad proto že dvě lžíce obsahují 5 gramů omega-3 mastných kyselin a 8,3 gramů vlákniny. Minerály: B, K, F, Mg, J, SI, Mn, Cu, Mo, S, Na, Sr, Ca, Zn a Fe. Aminokyseliny: izoleucin, leucin, lysin, metionin, fenylalanin, treonin, tryptofan, valin a histadin. Vitamíny: A, B1, B2, B3, B5, B6, B13, B17, C, D, E a K. Neobsahují lepek. Nevyvolávají alergie. Snižují glykemický index potravin. Dokáží navázat až 12x tolik vody co samy váží, takže pomáhají hydratovat organismus. Navíc při pěstování není potřeba rostlinu hnojit, ani používat pesticidy, protože ji nenapadají škůdci.

Pokud jste o chia nikdy neslyšela, tak si možná říkáte, proč na stránkách o sportovní výživě píšu o nějaké kytce. Těm, co četly bestseller Zrozeni k běhu, je pak jasné o co jde. V každém případě čtěte dál.

Semínka mají jemně oříškovou chuť. Trávicí trakt je dokáže zpracovat v jakékoli formě: celá, mletá nebo namočená. Lze si jimi posypat salát nebo hotové jídlo, přidat do jogurtu nebo nápoje, jíst je samotná nebo přidat k ostatním surovinám při vaření.

Chia je vhodná nejen pro sportovce, ale i pro lidi, kteří chtějí zredukovat svoji hmotnost. Tím, že semínka obsahují velké množství vlákniny, která po namočení nabobtná, zvyšují pocit nasycení a snižují pocit hladu. Stabilizují hladinu cukru v krvi, snižují hladinu cholesterolu, a navíc dodávají tělu velké množství zdraví prospěšných látek. To není špatné, že?

Sportovcům pak kromě těchto prospěšných látek, pomáhá i jejich hydrofilní vlastnost, která během sportovní aktivity pomáhá zlepšovat hydrataci organismu. Navíc dodávají energii. 100g semínek obsahuje cca 460kcal. Dále omezují zánětlivé procesy a posilují imunitní systém. A nakonec oddalují únavu a zvyšují vytrvalost.

Jako minimální denní množství, které byste měla zkonzumovat, se udává 15g. Což je jedna velká polévková lžíce nebo 3 kávové lžičky. Zároveň byste měla poctivě dodržovat pitný režim. Ideální je když po každé, co sníte chia semínka, vypijete sklenici vody.

Důležité informace:

  • Zkuste si přidat trochu chia ke každému jídlu. Zvýšíte tak jeho nutriční hodnotu.
  • Vždy když sníte chia, vypijte sklenici vody.
  • Určitě je vhodnější chia konzumovat spíše ráno a přes den. Když byste je jedla večer, tak byste mohla mít problém usnout.
  • Přečtěte si i tyto další informace.
  • V případě jakýchkoli nejasností mě kontaktujte.
  • Váš masér Vojta

    © 2004-2024 Vojta Palek
    Design by Vojta Palek