Výživa - Pitný režim

Základní informace:

Nedodržování pitného režimu způsobuje časté komplikace. Leckdy si lidé ani neuvědomují, že za problémy, které mají, může být pouze zanedbaný pitný režim. Pokud Vás např. často bolí hlava, máte svalové křeče, trpíte zácpou, tak byste se měli zaměřit na to, kolik toho za den vypijete.

Dle Miloše Škorpila, bychom měli při teplotách do 18°C vypít na každých 15kg naší hmotnosti 0,5-0,7l nealkoholických tekutin. Tzn. že 90kg člověk by měl vypít 3-4,2l denně! Voda tvoří 60-75% lidského těla a udržuje tělesnou teplotu, přivádí živiny do buněk a odvádí z nich odpadní látky. Když lidské tělo nemá dostatek vody, tak nefunguje správně. Špatně se vyživují klouby, vazy a svaly, takže se zvyšuje pravděpodobnost zranění. Zhoustne nám krev a přetěžujeme tak srdce. Zpomalí se průchod potravy trávicí soustavou a vystavujeme se tak delší dobu toxinům z nestrávených zbytků. Nemusím ani říkat, že je potřeba pít průběžně během celého dne a ne si večer vzpomenout, že jste ještě nic nevypili a nalít do sebe najednou 3l. Když víte, kolik hodin denně jste vzhůru a kolik tekutin byste měli vypít, tak to podělíte a vyjde vám, jaké množství byste měli vypít každou hodinu.

Nejlepší nápoj pro dodržování pitného režimu je bezkonkurenčně voda. Je to nejvhodnější nápoj pro náš organismus a v případě, že má pokojovou teplotu, tak je přímo ideální. Studená voda tlumí činnost trávicího systému, takže snižuje kvalitu trávení. Mám na mysli vodu bez jakýchkoliv přísad cukru a barviv, případně minerálů a vitamínů. Časté pití minerálních vod způsobuje zanášení ledvin, močovodů a močového měchýře. Minerální voda je svým způsobem doplněk výživy a není tedy vhodná pro každého. Mléko je potravina a ne nápoj, přesto, že teče. Čaje, zvláště pak ovocné a bylinné jsou také velice dobrým nápojem. Pozor jen na bylinky, které snižují tlak, těch je ale většina. Černý čaj, káva, alkohol a jím podobné nápoje se ani nepočítají do pitného režimu, protože zároveň působí diureticky, tedy odvodňují. Káva na lačno je nejlepší tip, jak získat vředy. Ráno má obsah našeho žaludku nejvyšší kyselost a káva ji ještě zvýší. Alkohol snad v malém množství nevadí. Malým množstvím se rozumí asi 2dcl vína nebo 3dcl piva za den. Rozhodně neplatí, že pokud se celý týden nenapijete alkoholu, takže pak za jeden den vypijete 7x doporučené malé množství.

Dodržování pitného režimu při sportování, je zcela zásadní pro dosažení optimálního výkonu, ale rovněž i pro snížení pravděpodobnosti zranění. Během cvičení jako je power yoga, posilování, aerobik, spinnig, rehabilitační cvičení apod. pijte výhradně čistou neperlivou vodu. U aktivit jako je např. běh, cyklistika a jiné vytrvalostní sporty, záleží na tom, jak dlouho aktivita trvá, v jaké intenzitě a co je cílem tréninku. Pokud trénujete, abyste zredukovali množství tuku anebo se naučili využívat tuk jako zdroj energie pro vytrvalostní závody, tak se budete pohybovat v nízké intenzitě, po dlouhou dobu, třeba až několik hodin. Přesto pijte pouze čistou vodu. Pokud je ale cílem tréninku rychlostní, tempový anebo silový trénink, tak místo vody používejte iontový nápoj v hypotonickém ředění. Já používám iontový nápoj při běhu a cyklistice, pokud aktivita trvá déle než 2hodiny, jinak piji čistou vodu. Pokud chcete sportovní aktivitu využívat ke snižování hmotnosti, tak přijímání energie v podobě iontového nápoje je kontraproduktivní.

Důležité informace:

  • Bez ohledu na to jestli máte nebo nemáte žízeň, dodržujte pitný režim. To platí jak v létě, tak v zimě.
  • Nejvhodnější nápoj je neperlivá voda, která má pokojovou teplotu.
  • V případě jakýchkoli nejasností mě kontaktujte.
  • Vojta

    © 2004 Vojta Palek
    Design by Vojta Palek