Cvičení - Cyklistický trénink - Vybavení kola

Vytvořeno: 12.4.2020

Vybavení pro lepší bezpečnost:

Co se týče bezpečnosti, tak jedna z nejdůležitějších věcí je, dostatečně výkonné přední světlo. Při jízdě nejen že musíte dobře vidět, ale musíte být i viděna. S čím větší vzdálenosti, tím lépe. Kupte si to nejlepší světlo, jaké si můžete dovolit. Ideálně takové, které vám bude ukazovat, jak dlouho ještě vydrží svítit. Já používám svítilnu Fenix BC30R. Což je nabíjecí USB svítilna, která má výkon 50 až 1800lm, výdrž 36 až 2,6 hodiny a dosvit 28 až 161m. Ovládá se buď pomocí tlačítek na těle svítilny anebo pomocí dálkového ovládání, které se připevňuje hned vedle gripu. Pro přepínání mezi jednotlivými režimy, není tedy nutné pouštět řídítka. Výkon svítilny je dostatečný, jak pro rychlou jízdu v terénu, tak po silnici. Svítilna má dva reflektory, z nichž jeden svítí blíže před kolo a druhý dále. Navíc kužel světla je udělaný tak, že neoslňuje proti jedoucí vozidla. Svítilna disponuje i blikacím denním režimem. Na displeji se zobrazuje výdrž pro každý zvolený režim. Vždy tedy přesně vím, jak dlouho bude svítilna ještě svítit. K této hlavní svítilně je vhodné mít ještě jedno menší světlo, které si připevníte na přilbu. Hlavní světlo svítí vždy před vás, vy ale také občas potřebuje vidět tam, kam se podíváte a k tomu vám dopomůže právě svítilna na přilbě. Navíc kdyby se náhodou stalo něco s hlavním světlem, tak budete mít ještě nouzové světlo na dojetí.

I kdybyste si kolo již ničím jiným nevybavila, tak zadní svítilnu byste rozhodně mít měla. Ta totiž zaručí, že vás přijíždějící vozidla uvidí včas a budou mít čas na vás zareagovat. Můj tip je blikačka Fenix BC05R. Opět se jedná o nabíjecí USB světlo s výkonem 2 až 10lm, výdrží 72 až 1,8 hodiny a viditelností až na 200m. Lze ji připevnit buď pomocí upínacího pásku na sedlovou trubku anebo pomocí klipu na brašnu. Světlo je dostatečně viditelné i za deště a mlhy. Je to, ta samá blikačka, kterou používám při ranních bězích připnutou na popruhu čelovky.

Poslední možnost, jak učinit vaše kolo viditelnější jsou odrazky do výpletu. Zde máte na výběr ze dvou možností. Buď klasické oranžové odrazky anebo reflexní tyčinky na dráty. Já jsem zvolil druhou možnost. Reflexní tyčinky jsou cca 10cm dlouhé a nacvakávají se na dráty, kde spolehlivě drží. Když jedoucí kolo osvítí vozidlo, tak se výplet s odrazkami rozzáří a je velmi dobře vidět. Navíc to vypadá hodně zajímavě.

Dejte si na kolo zvonek. V dnešní době je všude spoustu lidí, které budete objíždět, předjíždět a vyhýbat se jim. Zvonek je tím nejjednodušším způsobem, jak o sobě můžete dát vědět. Nebojte se ho používat. Zvoňte včas. I chodec potřebuje čas na reakci.

Zpětná zrcátka se už moc nenosí, přesto je to výborná věc. Protože i díky malému zrcátku budete mít neustále přehled o tom, zda se k vám zezadu neblíží nějaké auto.

Kupte si, naučte se používat a vozte na snadno přístupném místě, nějaký kvalitní obranný sprej. Nejen, že vám může pomoct zastavit útok člověka se zlými úmysly, ale dokáže udržet v patřičné vzdálenost i dotěrného psa a ochránit vás před pokousáním. Já používám gelový sprej Sabre Red Crossfire MK3, je sice dražší, ale spolehlivě funguje, což už jsem vyzkoušel i v praxi.

Zámek na kolo sice neochrání vaše kolo na 100%, ale alespoň sníží pravděpodobnost, že vám ho někdo odcizí. Pochopitelně, když k zamčenému kolu přijde zloděj s pákovými kleštěmi, tak zámek přestřihne jako nic. Naštěstí ne každý zloděj je takto vybavený.

Za zvážení rovněž stojí, zda si sebou nezabalit i základní lékárničku. Jestliže jezdíte převážně v terénu nebo na odlehlých místech, tak má určitě smysl o ní začít přemýšlet. Nikdy nemůžete vědět, jestli sobě nebo někomu jinému nebudete muset poskytnout první pomoc. Pak se vám určitě bude hodit mít s sebou základní vybavení: 2 obvazy, několik náplastí, thermofólii, gumové rukavice a dezinfekci.

Vybavení pro opravy kola:

První, co budete potřebovat je podsedlová brašna, do které si umístíte nářadí a potřeby pro opravy. Brašny se dělají v různých velikostech a barevných provedení, takže si vybere úplně každý. Zvolte raději větší brašnu, aby se vám tam určitě vše vešlo. Já používám brašnu Force Ride L a vše o čem píšu dále, se tam bez problémů vejde. Brašny jsou většinou opatřeny reflexními prvky, takže zvyšují vaši viditelnost. Brašnu z kola nesundávejte, abyste ji náhodou nezapomněla doma.

Mějte s sebou alespoň jednu, ideálně ale dvě náhradní duše. Samozřejmě v rozměru, který odpovídá vašemu kolu.

Pro opravu píchlého kola budete potřebovat montpáky. To jsou takové plastové pomůcky, díky kterým snáze sundáte plášť z ráfku, aniž byste duši ještě více poškodila.

Určitě se vyplatí vozit s sebou i lepení na duše. Může se stát, že budete mít smůlu a během jedné vyjížďky vás potká více defektů. Pak vám nezbude nic jiného než lepit.

Jestliže sebou vezete náhradní duši, popřípadě lepení, tak byste měla mít i hustilku. Jinak kolo nenafouknete. Hustilek se dělá spousta druhů. Nejjednodušší ale je, koupit si hustilku s držákem pod košík na cyklo lahev.

To nakolik nafouknete opravovanou pneumatiku, můžete zkusit odhadnout zmáčknutím prsty. Ale stejně tak to můžete zjistit tlakoměrem. Stejně ho potřebujete, když provádíte kontrolu nahuštění kol před jízdou. Takže je dobré pořídit si nějaký menší model, který se vám vejde do podsedlové brašny. Potom můžete pneumatiku nafouknout na požadovaný tlak, ať jste kdekoli.

Méně pravděpodobné že píchnete je, že vám praskne řetěz. Ale i to se může stát. Proto byste si sebou měla přibalit nýtovačku na řetěz. Je to takový jednoduchý přípravek, který vám umožní rozpojovat a spojovat jednotlivé články řetězu. Pokud budete jezdit pravidelně, tak budete stejně muset několikrát do roka měnit řetěz, takže nýtovačku budete potřebovat. Určitě je tedy lepší koupit si kompaktnější provedení, a to vozit s sebou.

Pří opravě prasklého řetězu, vám velmi dobře poslouží větší a silnější kancelářská sponka, velikost cca 75mm. Sponka vám přidrží řetěz u sebe a budete mít tak volné obě ruce na obsluhu nýtovačky. Stejně tak vám poslouží i jakýkoli kus drátu.

Jestliže jste již dávala nový řetěz, tak jste ho jistě zkracovala na správnou délku. Dejte si do brašny ten kousek řetězu, co vám zbyl. Když vám praskne řetěz, tak do něj vložíte nový článek právě z tohoto zbytku a budete mít stále správnou délku řetězu.

Pokud jste již někdy měnila řetěz, tak víte, jak potom vypadaly vaše ruce. Takže si sebou přibalte i jednorázové textilní rukavice, které zabrání znečištění vašich rukou od černého mazu.

Poslední, co se týče nářadí je sada imbusových klíčů. Pochopitelně, že nemusíte vozit kompletní sadu. Stačí, když si z ní vyberete ty klíče, pro které jsou na vašem kole šrouby. Nevíte, kdy se vám něco může povolit, nebo kdy, si budete chtít upravit nějaké nastavení.

Vybavení pro zvýšení pohodlí:

Aby se vám na kole jezdilo pohodlněji, tak si můžete na řídítka namontovat rohy. Dříve byly velmi oblíbené a mělo je snad každé horské kolo, dnes je to spíše vzácnost. Přesto mají svůj význam. Při dlouhých jízdách vám umožní střídat úchop, ale zvláště je oceníte při prudkých stoupáních. Rohy se montují na konce řídítek, a zaberou přibližně 2cm na každé straně. Dělají se v různých tvarech a délkách.

Možná, že si budete chtít vyměnit gripy, tedy tu část, za kterou držíte řídítka, za nějaké pohodlnější. K tomu budete potřebovat injekční stříkačku a jehlu. Když pod stávající gripy stříknete vodu, půjdou pak snadno sundat a nebudete je muset rozřezávat. Stejně tak si navlhčením vnitřku nového gripu, usnadníte jeho montáž. K tomuto účelu použijte čistou vodu, jinak se vám bude grip protáčet. Nezapomeňte před výměnou gripů nejprve sundat záslepky, popřípadě rohy a pak je opět namontovat.

Stojánek na kolo vám umožní, abyste kolo mohla postavit kdekoli. Bez nutnosti ho pokládat na zem nebo ho opírat o zeď.

Na kolo si určitě namontujte držáky na cyklo lahve. Většina kol má připravené montážní otvory ve spodní rámové trubce a v sedlové trubce. Doporučuji jich využít a namontovat si dva držáky na lahve, a to i přesto, že vždy oba nevyužijete.

Do držáků na lahve patří cyklo lahve, rovněž zvané bidony. Někteří jezdci si do jednoho bidonu dávají nářadí na opravy a v druhém mají pití. Myslím si, že je vhodnější mít nářadí v podsedlové brašně, protože ta se hůře ztratí než bidon, který může vypadnout celkem snadno. Určitě je také lepší, vést s sebou více tekutin. Takže si kupte spíše větší bidony, 0,7l. Vodu, kterou nevypijete, můžete později vylít, nebo ji použít na opláchnutí nebo zchlazení. Ale když jí budete mít nedostatek, tak si ji z prstu nevycucáte.

Pokud jezdíte po silnici, tak byste měla mít kolo vybavené blatníky. Když se podíváte na kola, která potkáváte, tak zjistíte, že je má jen málo z nich. Při jízdě za deště nebo spíše po dešti jsou docela užitečné, protože dokážou odclonit poměrně velkou část nečistot, která by jinak skončila na rámu kola, na vašem pozadí a zádech. Nicméně při jízdě v bahnitém terénu vám budou překážet a při rychlé jízdě nerovným terénem budete přední blatník ztrácet.

Na horní rámovou trubku je vhodné umístit brašnu, do které si dáte svačinu, telefon, kapesníčky, lékárničku, obranný sprej apod. Některé z těchto brašen mají průhledné horní víko, pod které si můžete dát mapu, itinerář anebo telefon.

Určitě byste neměla zapomenout mít na kole nějaké peníze. Nemusí to být moc, stačí jen tolik, abyste si mohla dokoupit pití, popřípadě jídlo, kdybyste se někde zdržela, zabloudila anebo se vyjížďka protáhla.

Pro ty, co jsou vyložené bludičky anebo ty, co rádi objevují nové a vzdálené kraje se vyplatí koupě navigace. Některé navigace umějí i funkce cyklocomputeru a dokáží komunikovat i s externími čidly. Např. navigace od Garminu.

Vybavení pro vyšší efektivitu tréninku:

Jedna z mála věcí, které mohou, opravdu velmi zvýšit efektivitu vašeho tréninku jsou nášlapné pedály, také zvané SPD. Ty totiž zajistí pevné spojení cyklistické tretry s pedálem a vy tak můžete zabírat nejen, když se noha pohybuje dolu, ale i když jde noha nahoru. Díky tomu zatěžujete správně svaly a dokážete tak jet dále a s menší únavou.

Abyste mohla řídit váš trénink, potřebujete buď sporttester nebo cyklocomputer. Obě zařízení zvládají většinou stejné funkce, a tak je zbytečné, pokud již máte sporttester na běhání, pořizovat si ještě cyklocomputer. Nejdůležitější data, která potřebujete znát, jsou otáčky pedálů, ujetá vzdálenost, čas na cestě, tepová frekvence, popřípadě spálené kalorie. Já používám stejný sporttester jako na běhání, tedy Garmin Forerunner 35a zvládá vše, co potřebuji.

Při jízdě na kole, je nepraktické mít sporttester na ruce, protože na něj nevidíte, a když se chcete podívat, tak musíte pustit řídítka. Proto je dobré pořídit si držák sporttesteru. Ten se přidělá pomocí stahovacích pásek na řídítka a do něj se posléze připne sporttester. V držáku se sporttester nepřetáčí, je dobře čitelný a nehrozí, že byste ho za jízdy ztratila. Držák nebrání ani používání ovládacích prvků sporttesteru.

Když sundáte sporttester z ruky, tak ztratíte přehled o vaší tepové frekvenci. K tomu využijete bezdrátový hrudní snímač tepu, ten samý, který používáte při běhu.

Poslední věc, kterou budete potřebovat, je snímač kadence. Tedy čidlo, které si namontuje na kliku a po spárování se sporttesterem, budete mít vždy aktuální informaci o tom, jak rychle šlapete.

Důležité informace:

  • Profesionální jezdci řídí svůj trénink pomocí wattů, ale jde o dost nákladné řešení. Pro běžné kondiční jezdce postačí trénink řídit podle tepové frekvence a rychlosti otáček.
  • Výše uvedené věci, jsou pouze doporučení věcí, které má podle mně smysl, na kole vozit. Nic vám ale nebrání v tom, abyste si na základě vašich vlastních zkušeností, vytvořila svůj vlastní seznam.
  • V případě jakýchkoli nejasností mě kontaktujte.
  • Vojta

    © 2004-2021 Vojta Palek
    Design by Vojta Palek