Masérské a tělovýchovné služby

Domu Logo

Výživa - Podle krevních skupin

Mobil Email Adresa

Vytvořeno: 23.11.2019
Aktualizováno: 30.6.2022

Základní informace:

Je to teorie Dr. D´Adamo, která dává do souvislosti vztah mezi výživou, zdravím a krevními skupinami. Dr. D´Adamo se zabývá působením vrozených vloh na zdraví člověka. Krevní skupiny jsou právě jednou z těchto vloh. Dr. D´Adamo je přesvědčen, že nositelé určitých krevních skupin, by měli jíst pouze ty potraviny, které jsou pro ně vhodné.

Celá teorie je založená na historickém vývoji lidstva, jehož kolébka, jak všichni dobře víme, je v Africe. První lidé, kteří zde žili zhruba před 50000 lety př.n.l., měli krevní skupinu 0, je to tak nejstarší krevní skupina. Tito lidé zde žili po dlouhá léta a jejich hlavním zdrojem potravy bylo maso ze zvířat, které ulovili a pak také to, co našli. Proto se jim říká lovci-sběrači. Jak šel čas, tak lidí přibývalo a velkých zvířat ubývalo. Začala tak migrace lidí za novými zdroji potravy, směrem na střední východ a do Asie. V těchto místech někdy mezi 25000 až 15000 lety př.n.l., vznikla krevní skupina A. Tito lidé se živili hlavně pěstováním obilí a chovem skotu. Mezi 10000 až 15000 lety př.n.l., pak v chladných Himalájích vznikla krevní skupina B. Tito lidé se živili převážně chovem zdomácnělých zvířat. Poslední krevní skupina AB, vznikla relativně nedávno, křížením nositelů krevních skupin A a B.

Na základě výše uvedeného, Dr. D´Adamo předpokládá, že jak se vyvíjelo lidstvo a krevní skupiny, tak se zároveň přizpůsoboval i trávicí trakt lidí. Lidé žili na určitých místech vždy po velmi dlouhou dobu a měli stále stejné složení potravy, jejich trávení, tak mělo čas v řádu několika tisíc let, se na tyto potraviny adaptovat. Proto někdo snáší mléko a jiný ne. Proto někomu vadí lepek a někomu ne atd. Doslova se dá říct, že to máme v krvi.

Rozhodně nechci, abyste se okamžitě začala stravovat podle vaší krevní skupiny. Jen si myslím, že je dobré, abyste o této možnosti věděla, protože by se vám to mohlo někdy hodit. Dejme tomu, že se stravujete dle zásad zdravé výživy, máte pestrou, přiměřenou a vyváženou stravu. Dostatečně se hýbete, a přesto se vám nedaří hubnout. Odpověď můžete nalézt ve výživě podle krevních skupin. Třeba jíte nějakou potravinu, která je obecně považována za zdravou, ale je nevhodná pro vaši krevní skupinu. Podobné to může být i s alergiemi. Podle krevní skupiny se dá dokonce určit, který druh sportu je pro vás vhodnější, anebo které nemoci jsou u vás pravděpodobnější. Možná právě zde naleznete odpověď na váš problém.

Poznámka:

Výživa podle krevních skupin je jistě zajímavá, ale je potřeba ji brát s jistým nadhledem. Neznamená to totiž, že pokud je některá potravina pro vás nevhodná, tak, že vám bude automaticky způsobovat zdravotní problémy. Spíše bych řekl, že je pouze vyšší pravděpodobnost, že vám tyto potraviny mohou vadit. Já mám krevní skupinu 0, takže jsou pro mě zcela nevhodné např. mléčné výrobky, banány a obiloviny. Přesto jsou již dlouhá léta jogurty, banány a ovesné vločky, nedílnou součástí mé každodenní stravy a zcela evidentně mi to nezpůsobuje žádné problémy. Na druhou stranu znám několik lidí, se stejnou krevní skupinou, kteří trpí alergií na mléčné výrobky a bez následků je rozhodně konzumovat nemohou. Každý jsme jiný, každý máme jinak silný imunitní systém, a tak se může stát, že na stejné věci budou dva lidé, byť se stejnou krevní skupinou, reagovat rozdílně.

Důležité informace:

 • Více informací naleznete v knize Výživa a krevní skupiny, nakladatelství Pragma.
 • Přečtěte si i tyto další informace.
 • V případě jakýchkoli nejasností mě kontaktujte.
 • Krevní skupiny:

 • Krevní skupina 0
 • Krevní skupina A
 • Krevní skupina B
 • Krevní skupina AB
 • Váš masér Vojta

  © 2004-2023 Vojta Palek
  Design by Vojta Palek