Masérské a tělovýchovné služby

Domu Logo

Výživa - Diety

Mobil Email Adresa

Vytvořeno: 17.11.2019
Aktualizováno: 30.6.2022

Základní informace:

Asi většina z vás si někdy řekla, že musí zhubnout, a tak bude držet dietu. Otázka, ale je, zda to bylo šťastné rozhodnutí. Dieta je pro nemocné lidi a její účinek je ve většině případů jen po dobu její aplikace. V okamžiku, kdy skončí zdravotní problémy, končí se i s dietou. To je fakt. Bohužel dle tohoto známého faktu fungují i tzv. dietářky, které se snaží v co nejkratší době, častokrát dost drastickým způsobem, snížit co nejvíce svoji váhu. Občas se to podaří. Koho zajímá, že váhový pokles má na svědomí odvodnění organismu a úbytek svalové hmoty, když ručička váhy je tam, kde jste ji chtěla mít. Kdo by se také dál trápil další dietou. Takže se postupně vrátíte ke svému původnímu stravování a dříve nebo později se dostanete na svoji původní váhu. S tím rozdílem, že ten původní váhový rozdíl doplníte tukem. Začnete s dietou znovu a dostanete se tak do začarovaného kruhu, ze kterého se těžko dostává. Svalovina ubývá a tuk přibývá.

Je neuvěřitelné, kolik existuje knih, které mají ve svém názvu slovo dieta. Stejně tak je podivné, že téměř v každém ženském časopise, je nějaká zaručeně fungující dieta. Zdá se, že je to magické slovo, které přitahuje pozornost žen, jako rozsvícená lampa noční motýli, a tak ho vydavatelé zneužívají ve vidině lepší prodejnosti. Myslím si, že když někdo řekne, začnu držet dietu, tak to bylo to nejhloupější rozhodnutí, které nebude mít dlouhého trvání a možná bude mít i zdravotní následky. Třeba ne hned, ale po několikerém opakování, dost pravděpodobně ano.

Už jenom to: budu držet dietu, abych zhubla, ukazuje na absolutní nepochopení problematiky výživy. Vůbec nemám nic proti tomu, když chce někdo snížit svoji hmotnost, jde ale o to, jakým způsobem. Takže když řeknete: změním svůj životní styl, abych trvale snížila svoji váhu, tak neřeknu ani popel. Protože přesně tak by to mělo být. Když přestanete jíst, tak těch 5kg, také zhubnete. Nechme stranou, že nezhubnete tuk, to je nyní vedlejší. Dříve či později začnete opět jíst a vrátíte se na svoji váhu a možná ještě na vyšší. Když chcete, aby změna hmotnosti byla trvalá, tak musíte něco trvale změnit. Jinak to nefunguje.

Zapomeňte tedy na osvědčené diety vašich kamarádek a diety celebrit z časopisů. Místo toho změňte své stravovací návyky dle zásad zdravého stravování. Začleňte do svého života pohybové aktivity, jako jeho nedílnou součást. A buďte trpělivé. Změna se bude projevovat pomalu, ale jistě a hlavně trvale.

Důležité informace:

 • Zapomeňte na všechny diety, změňte raději svůj životní styl, stravovací návyky a přidejte pohybové aktivity.
 • Přečtěte si o tom jak zhubnout pod záložkou výživa.
 • Přečtěte si o glykemickém indexu pod záložkou výživa.
 • Přečtěte si o BMR pod záložkou výživa.
 • Přečtěte si o běžeckém tréninku pod záložkou cvičení.
 • Přečtěte si i tyto další informace.
 • V případě jakýchkoli nejasností mě kontaktujte.
 • Váš masér Vojta

  © 2004-2023 Vojta Palek
  Design by Vojta Palek