Cvičení - Cyklistický trénink

Základní informace:

Dle statistik se cyklistika řadí mezi české nejoblíbenější sporty. Údajně se jí každý rok věnuje až 1.500.000 lidí. Jsem ale přesvědčený, že těch, co na kole umí jezdit je mnohem více, a že snad každý alespoň jednou v životě na kole seděl. To, že každý umí jezdit na kole, ještě neznamená, že umí jezdit správně. Je to stejné jako s plaváním. Plavat rovněž umí téměř každý, kolik lidí, kromě členů plaveckých oddílů, může ale říci, že má správnou plaveckou techniku. Asi jen málo kdo, mně nevyjímaje. Protože pomalu začíná cyklistická sezona a protože přesto, že to může na první pohled vypadat zvláštně, je mezi běžeckým a cyklistickým tréninkem velká podobnost, rozhodl jsem se, obohatit naše stránky o část věnovanou jízdě na kole. Dveře tělocvičen a posiloven jsou díky coronavirové krizi zavřené a nikdo neví na jak dlouho. V této době je tak cyklistika jedním z mála prostředků, jak se udržet v kondici a psychické pohodě. Sekci věnovanou cyklistice jsem na našich nových stránkách plánoval již od počátku. Jenomže nebyl čas. Díky vynuceným coronavirovým prázdninám ho teď mám dostatek a tak mohu tento dluh splatit.

Na úvod musím zdůraznit, že nejsem příznivcem elektro kol. Pokud si ho pořídí někdo, kdo je těžce nemocný, jako dopravní prostředek, který ho má přemístit z bodu A do bodu B, tak je to v pořádku. Jestliže si ho ale koupí zdravý člověk s cílem začít sportovat a zlepšovat si kondici, tak to neuznávám. Je to stejné, jako kdybyste si koupili činku, která by se sama nadzvedávala... Z toho plyne, že níže uvedené informace jsou určeny pro majitele klasických kol.

Stejně tak jako u běžeckého tréninku jsem na těchto stránkách shrnul zejména základní informace o běhání, tak u cyklistického tréninku tomu nebude jinak. Takže ten kdo hledá informace, jak se co nejlépe připravit na příští Tour de France, má smůlu a bude se muset poohlédnout po jiném zdroji informací. Ostatní tu ale naleznou následující tipy: 1/ jak si vybrat vhodné kolo. 2/ jak si kolo správně nastavit. 3/ jaké vybavení je vhodné na kole vozit. 4/ jaké oblečení si na kolo pořídit. 5/ samozřejmě se zmíním i o bezpečnosti. 6/ o tréninku samotném. 7/ a nakonec něco málo o údržbě 8/ a o opravách kola.

Je zajímavé, že přesto, že se běhu v naší zemi věnuje nepoměrně méně lidí než cyklistice, tak se během zaobírá mnohem více knih. Když si chcete koupit knihu, kde byste se dočetli o cyklistickém tréninku, tak si nemůžete moc vybírat. Já jsem vědomosti čerpal hlavně ze dvou knih nakladatelství Mladá fronta: Tréninková bible pro bikery a Tréninková bible pro cyklisty. S tím, že prvně jmenovaná se věnuje hlavně technice jízdy v terénu a přes překážky. Zatímco druhá podrobně rozebírá tréninkové metody pro silniční cyklistiku. Z internetových stránek pak určitě stojí za pozornost kanál na Youtube: Cykloškola Vojtěcha Berana, kde se autor věnuje jak jízdě na horských kolech, tak na kolech silničních.

Cyklistické tipy:

 • Výběr kola
 • Nastavení kola
 • Vybavení kola
 • Oblečení na kolo
 • Bezpečnost na kole
 • Trénujeme na kole
 • Údržba kola
 • Opravy kola
 • Důležité informace:

 • Přečtěte si také o výživě ve sportu, pod záložkou Výživa.
 • V případě jakýchkoli nejasností mě kontaktujte.
 • Vojta

  © 2004 Vojta Palek
  Design by Vojta Palek